Τρίτη, 23 Οκτωβρίου 2018

ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΗ ΤΥΠΟΥ ΤΟΥ 59ου ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟΥ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ ΚΑΙ ΛΙΣΤΑ ΤΩΝ ΤΑΙΝΙΩΝ



59ο ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟΥ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ 1-11/11/2018

Σας καλωσορίζουμε στο 59ο ΦΚΘ

ΔΕΙΤΕ ΜΙΚΡΟ ΑΠΟΣΠΑΣΜΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΗ ΕΔΩ

 ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΤΩΝ ΣΠΟΤ ΕΔΩ



Η συναρπαστική γιορτή του ανεξάρτητου κινηματογράφου θα πραγματοποιηθεί στην ιστορική έδρα του θεσμού, Ολύμπιον και Παύλος Ζάννας, στις αίθουσες του Λιμανιού -Φρίντα Λιάππα, Τώνια Μαρκετάκη, Τζον Κασσαβέτης, Σταύρος Τορνές-, καθώς και στο Δημοτικό Θέατρο του Κέντρου Πολιτισμού «Χρήστος Τσακίρης» στο Δήμο Παύλου Μελά και στο Κλειστό Δημοτικό Θέατρο Συκεών, σε  συνεργασία με το Δήμο Νεάπολης – Συκεών.

Ανακαλύψτε: Ανατρεπτικούς δημιουργούς, πρωτότυπα αφιερώματα, τις καλύτερες ταινίες του ανεξάρτητου σινεμά, σχεδόν όλες τις ελληνικές παραγωγές της χρονιάς, νέες δράσεις στην Αγορά και παράλληλες εκδηλώσεις.

Τις αφίσες του 59ου ΦΚΘ σχεδίασε το δημιουργικό γραφείο των Beetroot.
Τα επίσημα spot του 59ου ΦΚΘ σκηνοθέτησε η Ζακλίν Λέντζου.


ΤΑΙΝΙΕΣ ΕΝΑΡΞΗΣ-ΛΗΞΗΣ
  • Η αυλαία του 59ου ΦΚΘ θα ανοίξει την Πέμπτη 1 Νοεμβρίου 2018 στο Ολύμπιον, με το συναρπαστικό φιλμ Κλέφτες καταστημάτων του Ιάπωνα Χιροκάζου Κόρε-Έντα, που κέρδισε τον Χρυσό Φοίνικα στο Φεστιβάλ Καννών.
  • Το Φεστιβάλ κλείνει την Κυριακή 11 Νοεμβρίου 2018 με το καθηλωτικό Girl του μόλις 27χρονου Βέλγου Λουκάς Ντοντ (βραβεία σκηνοθεσίας, ερμηνείας, Queer Palm, Fipresci στο τμήμα «Ένα Κάποιο Βλέμμα» του Φεστιβάλ Καννών).

ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟΥ
  • Υποδεχόμαστε στο 59ο ΦΚΘ 20 μεγάλου μήκους ελληνικές ταινίες:
    - 12 ταινίες σε πρώτη προβολή
    - 3 ταινίες στην ενότητα «Ξεπερνώντας τα σύνορα»
- 5 ταινίες που έχουν ήδη πραγματοποιήσει πρεμιέρα 

  • Θα προβληθούν επίσης 10 ταινίες μικρού μήκους στο πλαίσιο αφιερώματος στον animator Ιορδάνη Ανανιάδη, 7 μικρού μήκους φιλμ νέων ελλήνων δημιουργών που επιμελήθηκε η Εταιρεία Ελλήνων Σκηνοθετών, καθώς και οι βραβευμένες 17 μικρού μήκους ταινίες από το πρόσφατο 41ο Φεστιβάλ Ταινιών Μικρού Μήκους Δράμας. 


ΔΙΕΘΝΕΣ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ
* Ζούμε το σινεμά του αύριο στο Διεθνές Διαγωνιστικό επιλέγοντας φέτος 15 ταινίες με οδηγό τo συγκλονιστικό θέμα της κλασικής τέχνης caritas romana και παρουσιάζουμε την πρωτότυπη έκθεση «Caritas Romana: 15 Πράξεις Αφοσίωσης» με έργα 15 νέων καλλιτεχνών που εμπνεύστηκαν από τις ταινίες του Διαγωνιστικού. Διοργάνωση: ΦΚΘ, σε συνεργασία με το Κέντρο Σύγχρονης Τέχνης Θεσσαλονίκης και με την υποστήριξη του Οργανισμού Πολιτισμού και Ανάπτυξης ΝΕΟΝ. 
* Καλωσορίζουμε την Εικονική Πραγματικότητα με το Διαγωνιστικό τμήμα ταινιών VR/Virtual Reality
* Ανακαλύπτουμε τον πιο δυναμικό και πρωτοποριακό κινηματογράφο στο τμήμα Out of Competition και στους Ανοιχτούς Ορίζοντες
* Παρουσιάζουμε τις καλύτερες βαλκανικές ταινίες στις Ματιές στα Βαλκάνια
* Συναντάμε τους αγαπημένους μας δημιουργούς στις Ειδικές Προβολές
* Προτείνουμε ριζοσπαστικές ταινίες στο >>Film Forward
* Δίνουμε μεταμεσονύχτια ραντεβού στη ζώνη «’Round Midnight»
                                                                                           
ΑΦΙΕΡΩΜΑΤΑ
ü  Υποδεχόμαστε στο φεστιβάλ τον Ισπανό Χάιμε Ροσάλες, αγαπημένο του Φεστιβάλ Καννών.
ü  Συνομιλούμε με την ολλανδή δημιουργό Νάνουκ Λέοπολντ, που επίσης θα βρίσκεται στη Θεσσαλονίκη.
ü  Γνωρίζουμε τους χιλιανούς εικαστικούς και κινηματογραφιστές Κριστομπάλ Λεόν και Χοακίν Κοσίνια, που έρχονται στο φεστιβάλ με φόρα από το Γκούγκενχαϊμ και τη Μπιενάλε Βενετίας.
ü  Ανακαλύπτουμε (ξανά) το queer ελληνικό σινεμά με 38 ταινίες μικρού και μεγάλου μήκους από τα τέλη του ’60 ως τις μέρες μας.
ü  Εξερευνούμε τους πρωτοπόρους σκηνοθέτες του ρουμανικού σινεμά στο αφιέρωμα «Πριν ξεσπάσει το κύμα» (τμήμα «Ματιές στα Βαλκάνια»)
ü  Διερευνούμε τις αθέατες όψεις της εκπαίδευσης στο αφιέρωμα «Μαθήματα ζωής».

ΑΓΟΡΑ
Ο αγαπημένος τραγουδοποιός -και παθιασμένος σινεφίλ- Φοίβος Δεληβοριάς γίνεται φέτος ο πρώτος ambassador της Αγοράς, ο οποίος θα βρίσκεται μαζί μας στη διοργάνωση, θα φέρει σε επαφή τους διεθνείς επαγγελματίες του χώρου με την ελληνική κινηματογραφική κοινότητα, ενώ θα παρουσιάσει την Παρασκευή 9 Νοεμβρίου την τελετή απονομής των βραβείων της Αγοράς του 59ου ΦΚΘ.

Δυναμικές δράσεις, βραβεία και συνεργασίες φιλοξενούνται φέτος στην Αγορά. Ανάμεσά τους:
*Τα βραβεία του τμήματος Works in Progress σε υπηρεσίες και χρηματικά έπαθλα συνολικής αξίας 130.000 ευρώ, που απονέμονται από το Eurimages, την εταιρεία post production Graal και την εταιρεία υπηρεσιών ήχου και μουσικής MuSou.
*Τα βραβεία του τμήματος Crossroads Co-Production Forum σε υπηρεσίες και χρηματικά έπαθλα συνολικής αξίας πάνω από 100.000 ευρώ.  
*Το Film Market με 220 τίτλους ταινιών
* Το Thessaloniki Locarno Industry Academy International
*Η δράση Training Day
*Το Εργαστήρι Καινοτομίας Europa Cinemas για αιθουσάρχες
*Τη δράση «Ταινίες για τα παιδιά στη Νοτιοανατολική Ευρώπη: η κατάσταση των πραγμάτων»

ΣΙΝΕΜΑ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ/ CINEMA FOR ALL
Το ΦΚΘ συνεχίζει να μοιράζεται τη δύναμη του σινεμά με όλους τους θεατές ανεξαιρέτως, χάρη στις δράσεις προσβασιμότητας στις εγκαταστάσεις και το περιεχόμενό του. Χορηγός προσβασιμότητας είναι το Ίδρυμα Ωνάση και η Στέγη του Ιδρύματος Ωνάση, ενώ οι συνθήκες προσβασιμότητας διασφαλίζονται σε συνεργασία με την Κίνηση Ανάπηρων Καλλιτεχνών.


ΤΟ 59ο ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟΥ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ ΣΥΓΧΡΗΜΑΤΟΔΟΤΕΙΤΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΥΡΩΠΑΪΚΗ ΕΝΩΣΗ – ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΤΑΜΕΙΟ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΗΣ ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ,
ΣΤΟ ΠΛΑΙΣΙΟ ΤΟΥ ΠΕΠ ΚΕΝΤΡΙΚΗΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ 2014-2020



ΛΙΣΤΑ ΤΑΙΝΙΩΝ

ΤΑΙΝΙΑ ΕΝΑΡΞΗΣ
Πέμπτη 1 Νοεμβρίου 2018
Κλέφτες καταστημάτων / Manbiki Kazozu / Shoplifters του Χιροκάζου Κόρε-Έντα / Hirokazu Kore-Eda, Ιαπωνία, 2018, 121’

ΤΑΙΝΙΑ ΛΗΞΗΣ
Κυριακή 11 Νοεμβρίου 2018
Κορίτσι / Girl του Λούκας Ντοντ / Lukas Dhont, Βέλγιο, Ολλανδία, 2018, 105’


ΔΙΕΘΝΕΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ
  • ΟΛΑ ΚΑΛΑ/ALLES IST GUT/ALL GOOD, Eva TROBISCH, Germany, 2018, 93’
  • ΙΣΟΒΙΟΙ ΔΕΣΜΩΤΕΣ/CHAINED FOR LIFE, Aaron SCHIMBERG, USA, 2018, 91’
  • Η ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΗΣ/HER JOB, Nikos LABÔT, Greece, France, Serbia, 2018, 89’
  • HOLIDAY, Isabella EKLÖF, Denmark, The Netherlands, Sweden, Turkey, 2018, 91’
  • ΔΙΑΒΟΛΟΨΑΡΟ/KRABEN RAHU/MANTA RAY, Phuttipong AROONPHENG, Thailand, France, China, 2018, 105’
  • ΜΕΪΛΙ/MEILI, Zhou ZHOU, China, 2018, 89’ (Παγκόσμια Πρεμιέρα)
  • PEARL, Elsa AMIEL, France, Switzerland, 2018, 80’
  • ΡΕΙ ΚΑΙ ΛΙΖ / RAY & LIZ, Richard BILLINGHAM, United Kingdom, 2018, 107’
  • ΦΥΓΑΔΕΥΟΝΤΑΣ ΤΟΝ ΧΕΝΤΡΙΞ/SMUGGLING HENDRIX, MARIOS PIPERIDES, Cyprus, Germany, Greece, 2018, 93’
  • ΣΟΚΡΑΤΕΣ/SOCRATES, Alex MORATTO, Brazil, 2018, 71’ (Ευρωπαϊκή Πρεμιέρα)
  • ΣΟΦΙΑ/SOFIA, Meryem BENM'BAREK, France, Qatar, 2018, 80’
  • Ο ΕΝΟΧΟΣ/DEN SKYLDIGE/THE GUILTY, Gustav MÖLLER, Denmark, 2018, 85’
  • ΟΙ ΘΕΡΙΣΤΕΣ/DIE STROPERS/THE HARVESTERS, Etienne KALLOS, South Africa, Greece, France, Poland, 2018, 107’
  • THE WAITER, Steve KRIKRIS, Greece, 2018, 97’
  • ΕΜΕΙΣ ΤΑ ΖΩΑ/WE THE ANIMALS, Jeremiah ZAGAR, USA, 2018, 93’

ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΤΜΗΜΑ ΤΑΙΝΙΩΝ VR / VIRTUAL REALITY
  • ΟΥΛΗ/BATTLESCAR, Nico CASAVECCHIA & Martin ALLAIS, France, USA, 2018, 7’
  • ΣΥΝΟΡΙΑΚΗ ΓΡΑΜΜΗ/AL HAGVOL/BORDERLINE, Assaf Machnes, Israel, United Kingdom, 2018, 9’
  • ΜΕΛΑΓΧΟΛΙΚΑ ΟΝΕΙΡΑ/DREAMS OF BLUE, Valentina Paggiarin, Italy, 2017, 12’
  • ΠΛΗΜΜΥΡΙΚΗ ΠΕΔΙΑΔΑ/SELYATAGI/FLOODPLAIN, Deniz TORTUM, Turkey, 2018,13’
  • ΦΑΝΤΑΣΜΑ/GHOST, Hyun Choel PARK, South Korea, 2018, 13’
  • ΚΟΜΠΟΛΝΤ/KOBOLD, Max Sacker, Germany, 2018, 20’
  • NEW HORIZONS PILOT, Loukia ALAVANOU, Greece, 2018, 9’
  • ΔΩΜΑΤΙΑ/ROOMS, Christian ZIPFEL, Germany, 2018, 23’

OUT OF COMPETITION
·         ΕΠΙΝΟΗΜΕΝΗ ΓΗ/A LAND IMAGINED, Yeo SIEW HUA, Singapore, France, The Netherlands, 2018, 95’
·         ΑΓΡΙΜΙ/SAUVAGE/SAVAGE, Camille VIDAL-NAQUET, France, 2018, 99’
·         ΠΟΛΥ ΑΡΓΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΕΘΑΝΟΥΝ ΝΕΟΙ/TARDE PARA MORIR JOVEN/TOO LATE TO DIE YOUNG, Dominga SOTOMAYOR, Chile, Brazil, Argentina, The Netherlands, Qatar, 2018, 110’
·         ΜΗ ΜΕ ΑΓΓΙΖΕΙΣ/TOUCH ME NOT, Adina PINTILIE, Romania, Germany, Czech Republic, Bulgaria, France, 2018, 125’

ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟΥ

Επίσημη Πρώτη
·         ΕΛΕΥΘΕΡΟ ΘΕΜΑ/FREE SUBJECT, Stella THEODORAKIS, Greece, France, 2018, 149’
·         HOLY BOOM, Maria LAFI, Greece, Albania, 2018, 99’
·         ΜΑΓΙΚΟ ΔΕΡΜΑ/MAGIC SKIN, Konstantinos SAMARAS, Greece, 2018, 90’
·         ΚΑΤΑΦΥΓΙΟ ΙΙ: ΤΟ ΜΟΝΟΠΑΤΙ ΤΟΥ ΠΑΓΟΥ/REFUGE II: THE ICE PATH, Christos NIKOLERIS, Greece, 2018, 81’
·         SCOPOPHILIA, Natalia LAMPROPOULOU & Ilektra AGGELETOPOULOU, Greece, 2018, 70’
·         ΑΚΙΝΗΤΟ ΠΟΤΑΜΙ/STILL RIVER, Angelos FRANTZIS, Greece, France, Latvia, 2018, 133’
·         ΤΑ ΔΑΚΡΥΑ ΤΟΥ ΒΟΥΝΟΥ/MOUNTAIN TEARS, Stelios CHARALAMBOPOULOS, Greece, 2018, 111’
·         Η ΝΥΧΤΑ ΤΑΓΙ΄ΑΝΤΩΝΗ (ΜΑΚΡΟΝΗΣΟΣ Β11) / THE NIGHT OF SAINT ANTHONY, Thanasis SΚROUMBELOS, Greece, 2018, 68’
·         Η ΔΕΞΙΑ TΣΕΠΗ ΤΟΥ ΡΑΣΟΥ/THE RIGHT POCKET OF THE ROBE, Yannis LAPATAS, Greece, 2018, 100’

Ξεπερνώντας τα Σύνορα
·         ΚΙΜΜΕΡΙΑ/SUNRISE IN KIMMERIA, Simon FARMAKAS, Cyprus, 2017, 119’
·         ΠΑΥΣΗ/PAUSE, Tonia MISHIALI, Cyprus, Greece, 2018, 96’
·         NIGHT OUT, Stratos TZITZIS, Germany, 2018, 88’

Μια Δεύτερη Ματιά
·         1968, Tassos BOULMETIS, Greece, 2018, 94’
·         ΚΑΖΑΝΤΖΑΚΗΣ/KAZANTZAKIS, Ιannis SMARAGDIS, Greece, France, 2017, 120’
·         ΚΕΝΗ ΔΙΑΘΗΚΗ/HOLLOW TESTAMENT, Alexandros Evangelos FASOIS, Greece, 2018, 78’
·         ΣΑΥΤΗ ΤΗ ΧΩΡΑ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΗΞΕΡΕ ΝΑ ΚΛΑΕΙ/IN THIS LAND NOBODY KNEW HOW TO CRY, George PANOUSOPOULOS, Greece, France, 2018, 90’
·         CHINATOWN - ΤΑ ΤΡΙΑ ΚΑΤΑΦΥΓΙΑ/CHINATOWN - THE THREE SHELTERS, Aliki DANEZI-KNUTSEN, Greece, Cyprus, 2018, 91’

Αφιέρωμα Ελληνικό Queer Σινεμά
·         VORTEX Ή ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ ΤΗΣ ΜΕΔΟΥΣΑΣ/VORTEX THE FACE OF MEDUSA, Nikos KOUNDOUROS, Greece, 1967, 90’
·         ΟΡΕΣΤΗΣ/ORESTΕS, Vassilis FOTOPOULOS, Greece,1969, 80’
·         Η ΛΙΖΑ ΚΑΙ Η ΑΛΛΗ/LISA AND THE OTHER, Takis SPETSIOTIS, Greece, 1976, 8’
·         ΤΟ ΓΕΛΕΚΑΚΙ/THE VEST, Iris ZACHMANIDI, Greece, 1976, 7’
·         ΛΙΒΙΟΣ Η' Η ΑΓΑΛΜΑΤΩΔΗΣ ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΤΟΥ ΠΕΡΑΣΜΕΝΟΥ ΕΠΟΥΣ/LIVIOS, Giorgos KALOGIANNIS, Greece, 1976, 30’
·         ΚΑΛΛΟΝΗ/LA BELLE, Takis SPETSIOTIS, Greece, 1977, 30’
·         ΜΠΕΤΤΥ/BETTY, Dimitris STAVRAKAS, Greece, 1979, 33’
·         ΟΜΙΧΛΗ ΚΑΤΩ ΑΠ' ΤΟΝ ΗΛΙΟ/FOG UNDER THE SUN, Nicos LIGOURIS, Greece, 1980, 70’
·         ΣΤΗΝ ΑΝΑΠΑΥΤΙΚΗ ΜΕΡΙΑ/ON THE COSY SIDE, Takis SPETSIOTIS, Greece, 1981, 80’
·         ΑΓΓΕΛΟΣ/ANGELOS, George KATAKOUZINOS, Greece, 1982, 126’
·         POSTE RESTANTE ΟΜΟΝΟΙΑ/POSTE RESTANTE OMONIA, Haris PAPADOPOULOS, Greece, 1982, 14’
·         ΜΕΤΕΩΡΟ ΚΑΙ ΣΚΙΑ/METEOR AND SHADOW, Takis SPETSIOTIS, Greece, 1985, 101’ [Καθολικά προσβάσιμη προβολή]
·         ΤΟΠΟΣ/TOPOS, Antoinetta ANGELIDI, Greece, 1985, 80’
·         ...ΛΙΠΟΤΑΚΤΗΣ/...DESERTER, Yorgos KORRAS & Christos VOUPOURAS, Greece, 1988, 121’
·         ΟΤΑΝ ΕΧΕΙ ΠΑΝΣΕΛΗΝΟ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΚΟΙΜΑΤΑΙ/WHEN THERE IS A FULL MOON NOBODY SLEEPS, Pantelis PAGOULATOS, Greece, 1989, 19’
·         ΤΡΩΕΣ/TROJANS, Constantine GIANNARIS, United Kingdom, Greece, 1990, 35’
·         NORTH OF VORTEX, Constantine GIANNARIS, United Kingdom, 1991, 58’
·         CAUGHT LOOKING, Constantine GIANNARIS, United Kingdom, 1991, 35’
·         ΜΙΑ ΘΕΣΗ ΣΤΟΝ ΗΛΙΟ/A PLACE IN THE SUN, Constantine GIANNARIS, Greece, United Kingdom, 1994, 44’
·         ΕΝΑΣ ΟΥΡΑΝΟΣ ΓΕΜΑΤΟΣ ΑΣΤΕΡΙΑ/A SKY FULL OF STARS, Christos DIMAS, Greece, 1995, 20’
·         TENDER, Christos DIMAS, Greece, 1997, 12’
·         ΑΝΑΣΑ/BREATH, Christos DIMAS, Greece, 1997, 21’
·         AMERIKANOS, Christos DIMAS, Greece, 1999, 23’
·         Η ΕΠΙΘΕΣΗ ΤΟΥ ΓΙΓΑΝΤΙΑΙΟΥ ΜΟΥΣΑΚΑ/ΤΗΕ ATTACK OF THE GIANT MOYSSAKA, Panos H. KOUTRAS, Greece, 1999, 99’
·         Η ΔΙΑΡΚΗΣ ΑΝΑΧΩΡΗΣΗ ΤΗΣ ΠΕΤΡΑ ΓΚΟΙΝΓΚ/THE SLOW BUSINESS OF GOING, Athina Rachel TSANGARI, USA, Greece, 2001, 101’
·         ΟΙ ΑΝΔΡΕΣ ΔΕΝ ΚΛΑΙΝΕ/MEN DON'T CRY, Kyriakos HATZIMICHAILIDIS, Greece, 2001, 17’
·         ΓΑΛΑΖΙΟ ΦΟΡΕΜΑ/TRUE BLUE, Giannis DIAMANTOPOULOS, Greece, 2005, 108’
·         ΕΙΜΑΙ ΟΜΟΦΥΛΟΦΙΛΟΣ/JAG AR BOG/I AM GAY, Nikolas KOLOVOS, Greece, Sweden, 2008, 15’
·         ΣΤΡΕΛΛΑ/A WOMAN'S WAY, Panos H. KOUTRAS, Greece, 2010, 113’ [Καθολικά προσβάσιμη προβολή]
·         ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΔΑΣΟΣ/IN THE WOODS, Angelos FRANTZIS, Greece, 2010, 97’
·         ΔΙΠΤΥΧΟ - Η ΑΓΑΠΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΛΕΕΙ Τ' ΟΝΟΜΑ ΤΗΣ / DIPTYCH-THE LOVE THAT DARE NOT TO LOVE, Panagiotis EVANGELIDIS, Greece, 2011, 29’
·         Ο ΞΕΝΑΓΟΣ/THE GUIDE, Zacharias MAVROEIDIS, Greece, 2011,94’
·         Η ΑΝΤΑΡΣΙΑ ΤΗΣ ΚΟΚΚΙΝΗΣ ΜΑΡΙΑΣ/THE REBELLION OF RED MARIA, Costas ZAPAS, Greece, 2011, 95’
·         Η ΑΦΡΟΔΙΤΗ ΣΤΗΝ ΑΥΛΗ/VENUS IN THE GARDEN, Telemachos ALEXIOU, Greece, Germany, 2012, 62’
·         FUCK FREUD, Adam KARYPIDIS, Greece, 2013, 22’
·         7 ΘΥΜΟΙ / 7 KINDS OF WRATH, Christos VOUPOURAS, Greece, 2014, 110’
·         ΚΑΛΙΑΡΝΤΑ/KALIARDA, Paola REVENIOTI, Greece, 2014, 58’
·         OBSCURO BARROCO, Evangelia KRANIOTI, Greece, France, 2018, 59’

Αφιέρωμα στον Ιορδάνη Ανανιάδη
  • ΠΑΝΔΑΙΣΙΑ/FEAST, Greece,1971, 10’
  • ΖΑΧΟΣ Ο ΜΑΖΟΧΑΣ/ZACHOS THE MASOCHIST, Greece, 1979, 6’
  • Ο ΚΥΚΛΟΣ/THE CIRCLE, Greece, 1981, 5’
  • Η ΤΡΥΠΑ/THE HOLE, Greece, 1983, 7’
  • ΑΔΑΜ/ADAM, Greece, 1986, 11’
  • ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ/WE GREEKS, Greece,1996, 8’
  • OVERGROUND (Η ΤΡΥΠΑ 2)/OVERGROUND (THE HOLE 2), Greece, 2002, 10’
  • DON'T THROW ANYTHING AWAY (THE HOLE 3)/ΜΗΝ ΠΕΤΑΞΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ (Η ΤΡΥΠΑ 3), Greece, 2005, 7’
  • 12.410 ΚΑΙ ΕΝΑ ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΑ/ 12.410 AND ONE ROSES, Greece, 2010, 13’
  • ΚΑΡΕΚΛΕΣ/CHAIRS, Greece, 2018, 14’

Πρόγραμμα «Acrobatics» – σε επιμέλεια της Εταιρείας Ελλήνων Σκηνοθετών
  • 37 ΜΕΡΕΣ/37 DAYS, Nikoleta LEOUSI, Greece, 2018, 23’
  • ΚΥΒΟΣ/CUBE, Alexandros SKOURAS, Greece, 2016, 23’
  • ΦΡΑΓΜΑ/DAM, George TELTZIDIS, Greece, 2017, 17’
  • ΚΑΤΑΨΥΞΗ/FREEZER, Dimitris NAKOS, Greece, 2017, 17’
  • MANEKI NEKO, Manolis MAVRIS, Greece, 2017, 19’
  • ΛΕΩΦΟΡΟΣ ΠΑΤΗΣΙΩΝ/PATISION AVENUE, Thanassis NEOFOTISTOS, Greece, 2018, 13’

  • ACROBATICS, Manolis MAVRIS, George TELTZIDIS, Dimitris NAKOS, Nikoleta LEOUSI, Alexandros SKOURAS, Thanassis NEOFOTISTOS, Greece, 2018, 20’

ΑΦΙΕΡΩΜΑ ΧΑΪΜΕ ΡΟΣΑΛΕΣ
  • ΟΙ ΩΡΕΣ ΤΗΣ ΗΜΕΡΑΣ/LAS HORAS DEL DIA/THE HOURS OF THE DAY, Spain, 2003, 103’
  • H ΜΟΝΑΞΙΑ/LA SOLEDAD/SOLITARY FRAGMENTS, Spain, 2007, 135’
  • ΣΦΑΙΡΑ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ/TIRO EN LA CABEZA/BULLET IN THE HEAD, Spain, France, 2008, 85’
  • ΟΝΕΙΡΟ ΚΑΙ ΣΙΩΠΗ/SUEÑO Y SILENCIO/DREAM AND SILENCE, Spain, France, 2012, 120’
  • ΟΜΟΡΦΗ ΝΙΟΤΗ/HERMOSA JUVENTUD/BEAUTIFUL YOUTH, Spain, France, 2014, 102’
  • ΤΟ ΜΥΣΤΙΚΟ ΤΗΣ ΠΕΤΡΑ/PETRA, Spain, France, 2018, 107’

ΑΦΙΕΡΩΜΑ ΝΑΝΟΥΚ ΛΕΟΠΟΛΝΤ
  • ΨΑΡΩΤΙΚΑ/FISHY, The Netherlands, 1994, 10’
  • ΜΑΣΣΑΛΙΑ 1-2/MARSEILLE 1-2, The Netherlands,1998, 26’
  • ILES FLOTTANTES, The Netherlands, 2001, 82’
  • ΓΚΕΡΝΣΙ/GUERNSEY, Belgium, The Netherlands, 2005, 90’
  • ΒΟΛΦΣΜΠΕΡΓΚΕΝ/WOLFSBERGEN, Belgium, The Netherlands, 2007, 93
  • ΚΙΝΗΣΗ ΜΠΡΑΟΥΝ/BROWNIAN MOVEMENT, The Netherlands, 2010, 97’
  • ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΤΟΣΟ ΗΡΕΜΑ/BOVEN IS HET STIL/IT'S ALL SO QUIET, The Netherlands, Germany, 2013, 93’
  • ΚΟΜΠΕΪΝ/COBAIN, The Netherlands, Belgium, Germany, 2018, 94’

ΑΦΙΕΡΩΜΑ ΚΡΙΣΤΟΜΠΑΛ ΛΕΟΝ & ΧΟΑΚΙΝ ΚΟΣΙΝΙΑ
  • ΛΟΥΣΙΑ/LUCÍA, Cristobal LEÓN & Joaquin COCIÑA, Chile, 2007, 4΄
  • ΛΟΥΙΣ/LUIS, Cristobal LEÓN, Joaquin COCIÑA, Niles ATALLAH, Chile, 2008, 4΄
  • ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΥΧΤΑ ΣΤΗ ΧΙΛΗ,/NOCTURNO DE CHILE, Cristobal LEÓN, Joaquin COCIÑA, Niles ATALLAH, Chile, 2008, 9΄
  • ΤΟ ΕΛΑΧΙΣΤΟ ΔΩΜΑΤΙΟ/DER KLEINERE RAUM/THE SMALLER ROOM, Cristobal LEÓN & Nina WEHRLE, Chile, 2009, 3΄
  • ΑΝΕΜΟΔΕΙΚΤΗΣ/WEATHERVANE, Joaquin COCIÑA, Chile, 2010, 4’
  • Η ΚΙΒΩΤΟΣ/EL ARCA/THE ARC, Cristobal LEÓN & Joaquin COCIÑA, Chile, 2011, 17΄
  • ΠΑΤΕΡΑΣ.ΜΗΤΕΡΑ./PADRE.MADRE./FATHER.MOTHER., Cristobal LEÓN & Joaquin COCIÑA, Chile, 2011, 8΄
  • ΟΙ ΑΝΔΕΙΣ/LOS ANDES/THE ANDES, Cristobal LEÓN & Joaquin COCIÑA, Chile, 2012, 4’
  • Η ΜΑΓΙΣΣΑ ΚΑΙ Ο ΕΡΑΣΤΗΣ/LA BRUJA Y EL AMANTE/THE WITCH AND THE LOVER, Cristobal LEÓN & Joaquin COCIÑA, Chile, 2012, 21΄
  • ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΛΥΚΟΣ/LA CASA LOBO/THE WOLF HOUSE, Joaquin COCIÑA &Cristobal LEÓN, Chile, 2018, 73’

ΑΦΙΕΡΩΜΑ «ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΖΩΗΣ»
  • ΠΑΡΙΣΙΝΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ/MES PROVINCIALES/A PARIS EDUCATION, Jean Paul CIVEYRAC, France, 2018, 136΄
  • NIOTH/GENESE/GENESIS, Philippe LESAGE, Canada, 2018, 130΄
  • ΓΙΓΑΝΤΙΑΙΟΙ ΜΙΚΡΟΙ/GIANT LITTLE ONES, Keith BEHRMAN, Canada, 2018, 93΄
  • ΣΚΟΥΡΙΑ/FERRUGEM/RUST, Aly MURITIBA Brazil, 2018, 100΄
  • ΠΡΩΤΟΕΤΕΙΣ/PREMIÈRE ANNÉE/THE FRESHMEN, Thomas LILTI, France, 2018, 92’


É
ΑΝΟΙΧΤΟΙ ΟΡΙΖΟΝΤΕΣ
  • Η ΔΩΔΕΚΑΧΡΟΝΗ ΝΥΧΤΑ/LA NOCHE DE 12 AÑOS/A TWELVE-YEAR NIGHT, Alvaro BRECHNER, Argentina, France, Spain, Uruguay, 2018, 122΄
  • ΑΝΤΖΕΛΟ/ANGELO, Markus SCHLEINZER, Austria, Luxembourg, 2018, 110΄
  • ΜΠΕΛΜΟΝΤΕ/BELMONTE, Federico VEIROJ, Uruguay, Spain, Mexico, 2018, 75΄
  • ΣΥΝΟΡΟ/GRANS/BORDER, Ali ABBASI, Sweden, Denmark, 2018, 108΄
  • ΚΑΡΜΕΝ ΚΑΙ ΛΟΛΑ/CARMEN Y LOLA/CARMEN & LOLA, Arantxa ECHEVARRIA, Spain, 2018, 105΄
  • DEAD WOMEN WALKING, Hagar BEN ASHER, USA, 2018, 101΄
  • DIAMANTINO, Daniel SCHMIDT & Gabriel ABRANTES, Portugal, France, Brazil, 2018, 92΄
  • ΟΝΕΙΡΕΥΟΜΑΙ ΤΗ ΦΛΟΡΙΑΝΟΠΟΛΙΣ/SUEÑO FLORIANOPOLIS /FLORIANOPOLIS DREAM, Ana KATZ, Argentina, Brazil, France, 2018, 107΄
  • ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΤΗΣ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗΣ/FRIDAY'S CHILD, A .J. EDWARDS, USA, 2018, 91΄
  • ΓΕΝΕΣΙΣ/GENEZIS, Bogdan ARPAD, Hungary, 2018, 120΄
  • ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ, ΚΟΛΙΝ ΜΠΑΡΣΤΕΝΤ/HAPPY NEW YEAR, COLIN BURSTEAD, Ben WHEATLEY, United Kingdom, 2018, 95΄
  • TZOΪ/JOY, Sudabeh MORTEZAI, Austria, 2018, 101΄
  • ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΙΣ ΡΟΔΕΣ/PODBROSY/JUMPMAN, Ivan I. TVERDOVSKY, Russia, Lithuania, Ireland, France, 2018 ,86΄
  • ΤΕΛΕΙΩΣΕ ΜΕ, ΤΕΡΑΣ/MUERE, MONSTRUO, MUERE/MURDER ME, MONSTER, Alejandro FADEL, Argentina, France, Chile, 2018, 109΄
  • ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΣΟΥ ΤΡΑΓΟΥΔΗΣΕΙ/QUIEN TE CANTARA, Carlos VERMUT, Spain, France, 2018, 124΄
  • RAFIKI, Wanuri KAHIU, Kenya, South Africa, France, The Netherlands, Germany, 2018, 82΄
  • ΑΓΡΙΟΓΑΤΕΣ/LES FAUVES/SAVAGE, Vincent MARIETTE, France, 2018, 84΄
  • ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ/LETO/SUMMER, Kirill SEREBRENNIKOV, Russia, 2018, 128΄
  • ΤΟ ΤΕΛ ΑΒΙΒ ΦΛΕΓΕΤΑΙ/TEL AVIV ON FIRE, Sameh ZOABI, Luxembourg, France, Israel, Belgium, 2018, 97΄
  • Η ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΙΑ/DELEGACIONI/THE DELEGATION, Bujar ALIMANI, Albania, France, Greece, 2018, 79΄
  • Ο ΚΟΣΜΟΣ ΣΟΥ ΑΝΗΚΕΙ/LE MONDE EST A TOI/THE WORLD IS YOURS, Romain GAVRAS, France, 2018, 100΄

ΑΝΟΙΧΤΟΙ ΟΡΙΖΟΝΤΕΣ: ANOTHER TAKE
  • ΜΙΑ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΒΥΘΙΣΜΕΝΗ/FAMILIA SUMERGIDA/A FAMILY SUBMERGED, Maria ALCHE, Argentina, Brazil, Germany, Norway, 2018, 91΄
  • ΑΝΤΕΛΑΪΝΤΕ/LEVIANO/ADELAIDE, Justin AMORIM, Portugal, 2018, 102΄ (Διεθνής Πρεμιέρα)
  • ΑΜΑΝΤΑ/AMANDΑ, Mikhael HERS, France, 2018, 107΄
  • ΕΝΑΣ ΕΛΕΦΑΝΤΑΣ ΣΤΕΚΕΤΑΙ ΑΚΙΝΗΤΟΣ/DA XIANG XI DI ER ZUO/AN ELEPHANT SITTING STILL, Hu BO, China, 2018, 234΄
  • ΤΥΦΛΟ ΣΗΜΕΙΟ/BLINDSONE/BLIND SPOT, Tuva NOVOTNY, Norway, 2018, 100΄
  • ΚΡΥΣΤΑΛΛΙΝΟΣ ΚΥΚΝΟΣ/KHRUSTAL/CRYSTAL SWAN, Darya ZHUK, Belarus, Germany, USA, Russia, 2018, 93΄
  • ΣΤΟ ΝΕΦΕΛΩΜΑ ΤΟΥ ΝΕΚΡΟΥ ΑΛΟΓΟΥ/DEAD HORSE NEBULA, Tarik AKTAS, Turkey, 2018, 73΄
  • ΔΑΝΙΑ/DANMARK/DENMARK, Kasper Rune LARSEN, Denmark, 2017, 90΄
  • ΧΟΣΕ/JOSE, Li CHENG, Guatemala, 2018, 85΄
  • ΑΓΧΩΜΕΝΗ ΜΕΤΑΦΡΑΣΗ/NERVOUS TRANSLATION, Shireen SENO, Philippines, 2018, 91΄
  • SKATE KITCHEN, Crystal MOSELLE, USA, 2017, 106΄
  • ΤΑ ΚΑΛΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ/LAS NIÑAS BIEN/THE GOOD GIRLS, Alejandra MARQUEZ ABELLA, Mexico, 2018, 94΄
  • Ο ΑΘΩΟΣ/DER UNSCHULDIGE/THE INNOCENT, Simon JAQUEMET, Switzerland, Germany, 2018, 114΄
  • ΤΟ ΠΕΙΡΑΜΑ ΤΟΥ ΟΥΡΑΝΙΟΥ ΤΟΞΟΥ/THE RAINBOW EXPERIMENT, Christina KALLAS, USA, 2018, 129΄
  • Ο ΕΛΙΓΜΟΣ/THE SWERVE, Dean KAPSALIS, USA, 2018, 95΄ (Παγκόσμια Πρεμιέρα)
  • Ο ΠΥΡΓΟΣ/THE TOWER, Mats GRORUD, Norway, Sweden, France, 2018, 76΄
  • ΤΡΟΠΙΚΟΣ ΙΟΣ/VIRUS TROPICAL/TROPICAL VIRUS, Santiago CAICEDO, Colombia, 2018, 97΄
  • ΕΜΕΙΣ/WIJ/WE, Rene ELLER, The Netherlands, 2018, 100΄

>> FILM FORWARD
  • , Johann LURF, Austria, 2017, 99΄
  • ΙΠΠΟΠΟΙΗΤΡΙΑ/HIPPOPOETESS, Francesca FINI, Italy, 2018, 53΄
  • LA FLOR, Mariano LLINAS, Argentina, 2018, 808΄
  • ΤΟ ΠΡΑΣΙΝΟ ΝΕΦΟΣ/THE GREEN FOG, Guy MADDIN, Evan JOHNSON, Galen JOHNSON,USA, Canada, 2017 ,61΄
  • ΛΕΥΚΗ ΖΑΧΑΡΗ/WHITE SUGAR, Francesca FINI, Italy, 2013, 13΄

‘ROUND MIDNIGHT
  • ΕΓΧΕΙΡΙΔΙΟ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗΣ ΤΟΥ ΚΑΚΟΥ/FIELD GUIDE TO EVIL, Yiannis VESLEMES, Ashim AHLUWALIA, Can EVRENOL, Severin FIALA, Veronika FRANZ, Katrin GEBBE, Calvin REEDER, Agnieszka SMOCZYNSKA, Peter STRICKLAND,Hungary, Poland, Turkey, India, USA, Austria, Germany, Greece, 2018, 117’
  • LUZ, Tilman SINGER, Germany, 2018, 70΄
  • ΠΙΡΣΙΝΓΚ/PIERCING, Nicolas PESCE, USA, 2018, 81΄
  • ΟΙ ΚΟΡΕΣ ΤΗΣ ΦΩΤΙΑΣ/LAS HIJAS DEL FUEGO/THE DAUGHTERS OF FIRE, Albertina CARRI, Argentina, 2018, 115΄
  • ΤΟΥΜΠΑΝΤ/TUMBBAD, Adesh PRASAD, Rahi Anil BARVE, India, Sweden, 2018, 110΄
  • ΤΑΞΙΔΙΩΤΗΣ ΣΤΗ ΒΙΑ/BAIORENSU BOIJA/VIOLENCE VOYAGER, UJICHA, Japan, 2017, 83΄

ΕΙΔΙΚΕΣ ΠΡΟΒΟΛΕΣ
  • ΕΝΑΣ ΠΙΣΤΟΣ ΑΝΔΡΑΣ/L'HOMME FIDELE/A FAITHFUL MAN, Louis GARREL, France, 2018, 75΄
  • ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΕ ΔΥΟ ΘΑΛΑΣΣΕΣ/ENTRE DOS AGUAS/BETWEEN TWO WATERS, Isaki LACUESTA, Spain, 2018, 137΄
  • DOGMAN, Matteo GARRONE, Italy, France, 2018, 102΄
  • ΕΝΤΟΜΟ/HMYZ/INSECT, Jan SVANKMAJER, Czech Republic, Slovak Republic, 2018, 98΄
  • ΜΗΝ ΑΦΗΣΕΙΣ ΙΧΝΗ/LEAVE NO TRACE, Debra GRANIK, USA, 2017, 108΄
  • ΜΕΪΠΛΘΟΡΠ/MAPPLETHORPE, Ondi TIMONER, USA, 2018, 101΄
  • ΜΑΪΑ/MAYA, Mia HANSEN-LOVE, France, 2018, 107΄
  • ROMA, Alfonso CUARON, Mexico, 2018, 135΄
  • ΔΥΣΗ ΗΛΙΟΥ/NAPSZΑLLTA,/SUNSET, Laszlo NEMES, Hungary, France, 2018, 142΄
  • ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΟΣ ΌΣΚΑΡ/THE HAPPY PRINCE, Rupert EVERETT, Germany, Belgium, Italy, 2017, 107΄
  • ΚΑΘΕ ΧΙΛΙΑ ΧΡΟΝΙΑ/VISION, Naomi KAWASE, Japan, France, 2018, 109΄
  • YELLOW SUBMARINE, George DUNNING, United Kingdom, 1968, 85΄

ΜΑΤΙΕΣ ΣΤΑ ΒΑΛΚΑΝΙΑ

Κυρίως πρόγραμμα
  • ΑΓΑ/AGA, Milko LAZAROV, Bulgaria, Germany, France, 2018, 96΄
  • ΑΛΙΣ Τ./ALICE T., Radu MUNTEAN, Romania, France, Sweden, 2018, 105΄
  • ΠΕΤΑΛΟΥΔΕΣ/KELEBEKLER/BUTTERFLIES, Tolga KARACELIK, Turkey, 2018, 117΄
  • ΑΓΡΙΟΣ ΝΟΕΜΒΡΗΣ/NENTORI I FTOHTE/COLD NOVEMBER, Ismet SIJARINA, UNMI Kosovo, Albania, FYROM, 2018, 93΄
  • ΑΔΙΑΦΟΡΩ ΑΝ ΚΑΤΑΓΡΑΦΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΩΣ ΒΑΡΒΑΡΟΙ/IMI ESTE INDIFERENT DACA IN ISTORIE VOM INTRA CA BARBARI/I DO NOT CARE IF WE GO DOWN IN HISTORY AS BARBARIANS, Radu JUDE, Romania, Czech Republic, France, Bulgaria, Germany, 2018, 139΄
  • LEMONADE, Ioana URICARU, Romania, Canada, Germany, Sweden, 2018, 88΄
  • ΣΙΜΠΕΛ/SIBEL, Cagla ZENCIRCI & Guillaume GIOVANETTI, France, Germany, Luxembourg, Turkey, 2018, 95΄
  • ΤΟ ΦΟΡΤΙΟ/TERET/THE LOAD, Ognjen GLAVONIC, Serbia, France, Croatia, Iraq, Qatar, 2018, 98΄
  • MOROMETII 2/THE MOROMETE FAMILY 2, Stere GULEA, Romania, 2018, 110΄ (Παγκόσμια Πρεμιέρα)
  • ΕΧΕΙΣ ΤΗ ΝΥΧΤΑ/TI IMAS NOC/YOU HAVE THE NIGHT, Ivan SALATIC, Montenegro, Serbia, Qatar, 2018, 82΄

Μικρού μήκους
  • ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΙΑΤΙΚΟ ΔΩΡΟ/CADOUL DE CRACIUN/A CHRISTMAS GIFT, Bogdan MURESANU, Romania, 2018, 23΄
  • ΠΟΔΗΛΑΤΕΣ/BICIKLISTI/CYCLISTS, Veljko POPOVIC, Croatia, France, 2018, 7΄
  • ΦΡΑΧΤΗΣ/GARDHI/FENCE, Lendita ZEQIRAJ, UNMI Kosovo, France, Croatia, 2018, 15΄
  • ΑΚΙΔΑ/KIYMIK/SPLINTER, H. Enes YURDAUN, Turkey, 2018, 18΄ (Ευρωπαϊκή Πρεμιέρα)
  • ΓΙΑ ΚΟΙΤΑ ΤΗ/VIDI JA TI NEA/WOULD YOU LOOK AT HER, Goran STOLEVSKI, FYROM, 2017, 19΄

Αφιέρωμα «Πριν ξεσπάσει το Κύμα»
  • ΑΝΑΠΑΡΑΣΤΑΣΗ/RECONSTITUIREA/RECONSTRUCTION, Lucian PINTILIE, Romania, 1969, 99΄
  • ΕΚΑΤΟ ΛΕΪ/100 DE LEI/ONE HUNDRED LEI, Mircea SAUCAN, Romania, 1973, 103΄
  • ΤΟ ΔΑΚΡΥ ΜΙΑΣ ΚΟΠΕΛΑΣ/O LACRIMA DE FATA/A GIRL'S TEAR, Iosif DEMIAN, Romania, 1980, 84΄
  • ΠΡΟΒΑ ΜΙΚΡΟΦΩΝΟΥ,/PROBA DE MICROFON/MICROPHONE TEST, Mircea DANELIUC, Romania, 1980, 103΄
  • ΠΡΟΣΑΝΑΤΟΛΙΣΜΟΣ/CONCURS/THE CONTEST, Dan PITA, Romania, 1982, 96΄
  • ΤΡΕΙΣ ΣΕΚΑΝΣ/SECVENTE/SEQUENCES, Alexandru TATOS, Romania, 1982, 103΄
  • ΜΗΝ ΚΡΕΜΕΣΤΕ ΑΠΟ ΤΟ ΠΑΡΑΘΥΡΟ/E PERICOLOSO SPORGERSI/DON'T LEAN OUT OF THE WINDOW, Nae CARANFIL, Romania, France, 1993, 104΄
  • ΓΕΡΗ ΜΠΑΖΑ/MARFA SI BANII/STUFF AND DOUGH, Cristi PUIU, Romania, 2001, 94΄

ΒΡΑΒΕΙΟ LUX
  • STYX, Wolfgang FISCHER, Austria, Germany, 2018, 94΄
  • Η ΑΛΛΗ ΠΛΕΥΡΑ ΤΩΝ ΠΑΝΤΩΝ/DRUGA STRANA SVEGA/THE OTHER SIDE OF EVERYTHING, Mila TURAJLIC, Serbia, France, Qatar, 2017, 104΄
  • ΓΥΝΑΙΚΑ ΣΕ ΠΟΛΕΜΟ/KONA FER I STRID/WOMAN AT WAR, Benedikt ERLINGSSON, Iceland, France, Ukraine, 2018, 101΄

EUandME ΜΙΚΡΟΥ ΜΗΚΟΥΣ ΦΙΛΜ
  • DEBUT, Dalibor MATANIC, Croatia, 2018, 4΄
  • OONA, Zaida BERGROTH, Finland, 2018, 9΄
  • PARTY ANIMAL, Yorgos ZOIS, Greece, 2018, 8΄
  • Ο ΖΩΝΤΑΝΟΣ ΞΕΝΩΝΑΣ/ THE LIVING HOSTEL, Matthias HOENE, Germany, 2018, 9΄
  • Ο ΜΟΝΑΧΙΚΟΣ/THE LONER, Tomasz KONECKI, Poland, 2018, 10΄

ΝΕΑΝΙΚΗ ΟΘΟΝΗ
  • ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ!/CATASTROPHE, Jamille VAN WIJNGAARDEN, The Netherlands, 2017, 2΄
  • ΚΛΕΙΣΕ ΚΑΛΑ ΤΑ ΜΑΤΙΑ/CLOSE YOUR EYES..WELL, L,Ali AL BAYATI, Iraq, 2016, 12΄
  • ΚΙΜ, ΑΠΟ ΤΗΝ ΟΛΛΑΝΔΙΑ/KIEM HOLIJANDA, Sarah VELTMEYER, The Netherlands, 2017, 14΄
  • Η ΛΙΛΙ ΜΕΣΑ ΣΤΑ ΣΥΝΝΕΦΑ/LILI DANS LES NUAGES/LILI WITHIN THE CLOUDS, Toma LEROUX, France, 2017, 15΄
  • Η ΚΑΜΗΛΟΠΑΡΔΑΛΗ ΜΟΥ/MY GIRAFFE, Barbara BREDERO, The Netherlands, 2017, 74΄
  • Η ΓΙΑΓIA ΜΟΥ ΕIΝΑΙ ΠAΝΤΑ ΓΕΜAΤΗ/MY STUFFED GRANNY, Efi PAPPA, Greece, 2014, 10΄
  • ΝΥΧΤΕΡΙΝH ΣΚΙA/NACHTSCHADE/NIGHTSHADE, Shady EL-HAMUS, The Netherlands, 2017, 14΄
  • ΠΟΛΩΝΟΣ ΠΟΛΕΜΙΣΤΗΣ/POLSKA WARRIOR, Camiel SCHOUWENAAR, The Netherlands, 2017, 25΄
  • ΡΟΖΙ & ΜΟΥΣΑ/ROSIE & MOUSSA, Dorothee VAN DEN BERGHE, Belgium, 2018, 90΄
  • ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΝH ΒΡΟΧH/ZOMERREGEN/SUMMER RAIN, Miwako VAN WEYENBERG, Belgium, 2017, 18΄
  • ΣΟΥΠΑ ΜΟΝΤΟ/SUPA MODO, Likarion WAINAINA, Germany, Kenya, 2018, 74΄
  • ΤΑΖΕΚΑ/TAZZEKA, Jean-Philippe GAUD, France, Morocco, 2018, 95΄
  • ΠΑΙΖΟΝΤΑΣ ΠΟΛΕΜΟ/KRIG/THE WAR GAME, Goran KAPETANOVIC, Sweden, Denmark, 2017, 80΄





Δεν υπάρχουν σχόλια :