Κυριακή, 20 Οκτωβρίου 2013

ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟΣ: ΔΙΕΘΝΕΣ ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΤΑΙΝΙΩΝ ΜΙΚΡΟΥ ΜΗΚΟΥΣ / TiSFF 2013

ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟΣ: ΔΙΕΘΝΕΣ ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΤΑΙΝΙΩΝ ΜΙΚΡΟΥ ΜΗΚΟΥΣ / TiSFF 2013

20-26/10/2013
Πολιτιστικό Κέντρο Αλέξανδρος
THESS International Short Film Festival

Συμπαραγωγή με την «THESS FEST» και το «AZA cinemaclub»


Το «Διεθνές Φεστιβάλ Ταινιών Μικρού Μήκους - TiSFF» άνοιξε τα φτερά του πριν από επτά χρόνια, στη Θεσσαλονίκη που εμβαθύνει διαρκώς στην ιδιαίτερη σχέση της με τον κινηματογράφο, και εξελίσσεται σε έναν πολυσυζητημένο θεσμό στα «short film» κινηματογραφικά στέκια της Λισαβόνας, του Βελιγραδίου, της Σμύρνης, του Μπρίστολ, της Βαρκελώνης και του Los Angeles.

Το φετινό πρόγραμμα του TiSFF εντάσσεται στο πλαίσιο των 48ων Δημητρίων, ξεκινάει την Κυριακή 20 Οκτωβρίου και ολοκληρώνεται το Σάββατο 26 Οκτωβρίου 2013.
Συνολικά, θα προβληθούν περίπου 100 ταινίες από 17 χώρες, μεταξύ των οποίων οι πέντε υποψήφιες για Όσκαρ ταινίες του 2013, αφιερώματα στο νέο Ρωσικό και το Βέλγικο σινεμά, στην κορυφαία παρισινή σχολή κινηματογράφου «La FEMIS» και σε τρεις γυναίκες σκηνοθέτιδες από τη Σερβία, τις Marta Popivoda, Ivana Todorovich και Marina Uzelac.

Ακόμη, θα πραγματοποιηθούν αφιερώματα σε τρεις βραβευμένους κινηματογραφιστές, έναν Έλληνα, έναν Δανό κι έναν Ισπανό: τον Δημήτρη Κουτσιαμπασάκο, τον Martin de Thurah και τον Alex Lora.

Όπως έχει καθιερωθεί, στο πλαίσιο του «THESS International Short Film Festival»  θα προβληθούν τα best of του «Athens Short Films Festival/Psarokokalo», ενώ παράλληλα, προγραμματίζεται και ένα masterclass, με τον βραβευμένο σκηνοθέτη Δημήτρη Κουτσιαμπασάκο («Ο Μανάβης» και «η Γέφυρα») .

Το Διεθνές Φεστιβάλ Ταινιών Μικρού Μήκους, είναι μια γιορτή του σινεμά, με πρωταγωνιστές τους σκηνοθέτες του αύριο, αλλά και με έργα γνωστών μεγάλων δημιουργών.

Μ’ αυτή την αισιόδοξη ματιά στο μέλλον, πέφτουν οι «τίτλοι» των 48ων Δημητρίων.

Τιμή γενικής εισόδου για κάθε ημέρα: 5 ευρώ
Τιμή κάρτας για το σύνολο της διοργάνωσης: 25 ευρώ
Εισιτήρια πωλούνται στο «Πολιτιστικό Κέντρο Αλέξανδρος» πριν από την έναρξη των προβολών
Ώρες προβολών: 17.00 έως 24.00 καθημερινά.

Το πλήρες πρόγραμμα της διοργάνωσης βρίσκεται αναρτημένο στην ηλεκτρονική σελίδα  www.tisff.eu 


SUNDAY     October 20, 2013

·       PARTY  ANIMALS     Yiannis Andrias   12’   Greece
·       LOIS      Alexandra Schepisi   8’     Australia
·       THE BALLAD OF BISZEWSKI & I     Quail Harlow   15’ UK/Poland
·       ABOUT NDUGU     David Munoz     21’   Spain
·       IT’S A GOOD LIFE     Tasos Giapoutzis   8’   Greece/UK
·       KISS ME     Aitor Elorriaga    3’   Spain
·       TOUCHING LIFE     Carolin Farber   19’ Germany
·       13 ½ MINUTES     Georgina Hegedus   15’   Hungary
·       SCARLET     David Latreille    11’  Canada
·       RED HULK     Assimina Proedrou   27’   Greece 
·       MAN KANN NICHT ALLES AUF EINMAL TUN, ABE MAN KANN ALLES AUF EINMAL LASSEN      Marie-Elsa Sgualdo   15’   Switzerland
·       CAVO D’ ORO     Siamak Etemadi   25’   Greece
·      2013 OSCAR nominees:
  • CURFEW  Shawn Christensen
  • ASAD  Bryan Buckley
  • BUZKASHI BOYS  Sam French
  • DEATH OF A SHADOW  Tom Van Avermaet
  • HENRY  Yan England
  •   Best of  ATHENS ISFF  * PSAROKOKALO
  • DREAM GIRL       Oliver Schwarz    Switzerland
  • STAMMER LOVE   Jan Czarlewski    Switzerland
  • PORTRAITS   Ivan D. Gaona                 Colombia

MONDAY , October 21, 2013

·       DEATH  or  TAXES    J. Blanquet/J.Rochigneux   19’   France
·       SIX  LETTER  WORD     Lisianne Sartor  16’    USA
·       FIRST NIGHT    Eduardo Moyano   17’    Spain
·       REFUSAL     Dominik Urban    5’      Czech/Norway
·       HALF-BOARD HEAVEN    George Ktistakis  10’   Greece
·       LA STRADA DI RAFFAEL    Alessandro Falco    24’   Italy/ Spain
·       LE TRAIN BLEU    Stephanie Assimacopoulo   17’   France
·       TIN & TINA     Rubin Stein        12’   Spain                          
·       RED SNOW     Luka Popadic   23’   Serbia
·       IF RAPE WAS LEGAL     Alex Sipsidis   17’   Greece
·       EL LADO FRIO DE LA ALMOHADA    Herminio Cardiel  11’  Spain
·       WELCOME YANKEE   Benoit Desjardins   21’  Canada
·       Tribute to ALEX LORA
  • ENterrados  * US  * GRAVITY  * GIDJA CIRCA  * ONLY SOLOMON LEE
  • Tribute to MARTIN de THURAH
  • short films & music videos selected by the director for 07 TiSFF

TUESDAY,  October 22, 2013

·       RADAR    Jan Rouiller / Nicky Marbot  18’   France
·       THE SNEEZE PROJECT   Stavros Theikos / Pan.Ioannidis  35’  Greece
·       LOST HORIZONS    Arnaud Khayadjanian   15’   France
·       MISTERIO     Chema Garcia Ibarra   12’   Spain
·       FUCKING, DRIFTING, GRASPING, CITY LIGHTS     Ola Jankowska   19’   UK
·       DRIVING LESSONS    Bill Kalamakis  19’  Greece
·       MIRUNA     Piotr Sulkowski     20’   Poland
·       NOW YOU KNOW    Maxim Cirlan    13’   Greece
·       FAMILY THRILL   Dimitris Stratakis   15’  Greece
·       LITTLE  APPLIANCES    Manuel Arija    9’   Spain
·       AUGUST    Pello Gutierrez    17’  Spain
·      NEW RUSSIAN CINEMA :
  • F5   Timofey Zhalnin
  • DETOUR  Vitali Kurapov
  • SECOND WIND  Sergei Tsyss
  • WE ARE NOT SLAVES  Ainur Askarov
  • ON THE HOOK  Daria Orkhan
  • BLACK   Ivan Zolotukhin
  • BODY’S MEMORY  Valentina Antonov

WEDNESDAY  October 23, 2013

·       TRAFFIC   Leonardo Cariglino   20’   Greece
·       A HARD-WORKING ROBBER   Michael Felanis  13’   Greece
·       XENIOS ZEUS   Dimitris Zahos 12’    Greece
·       ADAM’S PINEAPPLE    Guillaume Miquel   11’    France
·       AVEC LES TEMPS    Ivan Diaz Barriuso    5’   Spain
·       SOLES DE PRIMAVERA   Stefan Ivancic   23’    Serbia
·       BRIDDLE   H. Martis   5’   Greece
·       I AM NOT HERE NOW   Zisis Kokkinidis/Ion Papaspyrou   9’  Greece
·       Dji.  DEATH FAILS   Dmitri Voloshin   4’   Moldova
·       BOTEV IS AN IDIOT    Deyan Bararev    9’   Bulgaria
·       THE DINNER   Dimitris Argyrou   11’   Greece
·       POSTCARDS FROM THE MOON   Ivan F. Viruega   19’   Spain

·       DE NUEVO    Christos Karteris   7’   Greece
·       LOVE POTION    Katerina Pipergia   14’   Greece
·       NO ONE’S LAND  Babak Amini    30’   Iran/Germany
·       ALL MEN ARE CALLED ROBERT    Marc-Henri Boulier   6’  France
             
·       Tribute to  DIMITRIS KOUTSIABASAKOS
                             THE GROCER   *  THE BRIDGE

THURSDAY    24  October 2013

·       HEAT   Bartosz Kruhlik    23’    Poland
·       The LAST BORDER   Daniel Butterworth   21’    Germany
·       BOIL    Ira Dika    14’    Greece
·       AFTER THE CLASS    Fereshteh Parnian   12’   Iran
·       PARROT  PIETER AURELIUS   Anti & Ando Naulainen  2’   Estonia
·       KOKE   Ainur Ismailova   20’   Kazakhstan
·       BETWEEN LINES    Nora Fingscheidt   9’    Germany/France
·       PROLOGO  Lucas Figueroa  15’   Spain
·       NUCLEAR WASTE   Miroslav Slaboshpitsky    23’   Ukraine

·      3 WOMEN DIRECTORS from SERBIA  
  • CUVAR / THE GUARD  Marta Popivoda
  • WHEN I WAS A BOY I WAS A GIRL  Ivana Todorovic
  • VOZAR / THE HAULIER  Marina Uzelac

·       Tribute to LA FEMIS
  • SAUF LE SILENCE     Lea Fehner
  • RUN   Romain Laguna
  • JE SENS PLUS LA VITESSE    Joanne Delachair (w/Denis Levant)
  • A PROPOS D’ ANNA   Emilie Noblet
  • LE SILENCE DES MACHINES   Kostia Testut & Paul Calori
  • SENSHIN   Aurelien Marra

·       LA NUANCE BLEUE  du PROFOND ROUGE    Efi Gousi   9’   Greece
·       FURIES HOSTEL   Costas Gounaris    15’    Greece
·       BOX    Katerina Yiannakopoulou       11’    Greece



FRIDAY  25 October, 2013

·       DANCERS     Liz  Lobato    12’  Spain
·       GENERATOR   Nicoletta Leousi    19’    Greece
·       THE REAL REVOLUTION   Pablo Sola    20’   Spain
·       PARADOX   Tatiana Koumoutsi   10’    Greece
·       HAMAIKETAKOA    Telmo Asnal    4’     Spain
·       SOUND OF SUMMER     Juan Marcel    28  ’ Spain
·       APODEMY  Katerina Athanasopoulou   5’     UK/Greece
·       DEAD END    Tonia Mishialis   15’   Cyprus
·       REMEMBER ME    Jean-Francois Asselin    15’    Canada
·       FOLI   Thomas Roebers    12’    Holland
·       7th HEAVEN   Guillaume Foirest   39’  France
·       SILENT RIVER   Anca Miruna Lazarescu    30’ Germany/Romania

·      Tribute to BELGIAN CINEMA
·       ELECTRIC INDIGO  Jean-Julien Collette
·       A NEW OLD STORY  Antoine Cuypers
·       INTUS   Gary Seghers 
·       MILLIONAIRES  Stephane Bergmans
·       THE FALL  Kristof Hoornaert
·       CHAMBRE DOUBLE  Mathieu Mortelmans 
·       ELIOT  Philippe Reype
SATURDAY     26 October   2013

·       THE  MODLINS    Sergio Oksman    26’    Spain
·       PURPLE WOUNDS    Maria Lorente    13’   Spain
·       BEN & CAPACITIES   Kuesti Fraun    2’    Germany
·       THE SECOND MAN    Fokion Bogris    20’   Greece
·       SPECTOGRAPHY BATTLE   Fabio Scacchioli   3’   Italy
·       ELVIS IS DEAD    Stergios Paschos    8’   Greece
·       NON VEDO L’ ORA    Marion Mitterhammer    8’    Austria
·       CHAMOMILE   Neritan Zinxhiria   15’   Greece
·       TOTO  Zbigniew Czapla    12’   Poland
·       ON THE BEACH    Marie-Elsa Squaldo   15’    Switzerland
·       PATIKA    Onur Yagiz   23’      France/Turkey
·       SILENT    Rezan Yesilbas    14’   Turkey
·       The LAST NIGHT OF BABY GUN   Jan Eilhardt    15’   Germany
·       DEFINING FAY    Sasha C. Damjanovski    10’   UK
·       WE ARE ALL LEARNING    Simon Lelouch   27’   France


·      OSCARS 2013 * the 5 nominee short films
  • CURFEW  Shawn Christensen
  • ASAD  Bryan Buckley
  • BUZKASHI BOYS  Sam French
  • DEATH OF A SHADOW  Tom Van Avermaet
  • HENRY  Yan England
read more " ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟΣ: ΔΙΕΘΝΕΣ ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΤΑΙΝΙΩΝ ΜΙΚΡΟΥ ΜΗΚΟΥΣ / TiSFF 2013 "
ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΕΡΙΣΟΤΕΡΑ »