Τρίτη, 29 Οκτωβρίου 2013

ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ ΟΙ ΤΑΙΝΙΕΣ ΤΟΥ 54ου ΦΚΘ

54ο  ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟΥ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
1-10 Νοεμβρίου 2013

ΟΙ ΤΑΙΝΙΕΣ ΤΟΥ 54ου ΦΚΘ





ΤΑΙΝΙΑ ΕΝΑΡΞΗΣ

Παρασκευή 1 Νοεμβρίου 2013


  • ΜΟΝΟ ΟΙ ΕΡΑΣΤΕΣ ΜΕΝΟΥΝ ΖΩΝΤΑΝΟΙ/ONLY LOVERS LEFT ALIVE, Jim JARMUSCH, Germany, France, Cyprus, 2013, 123’

ΤΑΙΝΙΑ ΛΗΞΗΣ
Σάββατο 9 Νοεμβρίου 2013

  • NEBRASKA, Alexander PAYNE, USA, 2013, 115’

ΔΙΕΘΝΕΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ

  • WILD DUCK, Γιάννης ΣΑΚΑΡΙΔΗΣ, Ελλάδα, 2013, 88’
  • Η ΑΙΩΝΙΑ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΤΟΥ ΑΝΤΩΝΗ ΠΑΡΑΣΚΕΥΑ /THE ETERNAL RETURN OF ANTONIS PARASKEVAS, Ελίνα ΨΥΚΟΥ, Ελλάδα, Τσεχία, 2013, 88’
  • ΟΙ ΑΙΣΙOΔΟΞΟΙ/ILGUGUGU, MYEON HUE/SUNSHINE BOYS, Tae-gon KIM, South Korea, 2012, 85’
  • ΘΑΥΜΑ/ZAZRAK/MIRACLE, Juraj LEHOTSKY, Slovak Republic, Czech Republic, 2013, 78’
  • ΜΕΛΑΣΑ/MELAZA/MOLASSES, Carlos LECHUGA, Cuba, France, Panama, 2012, 80’
  • ΕΝΑ ΒΗΜΑ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ/AL-KHOROUG LEL-NAHAR/COMING FORTH BY DAY, Hala LOTFY, Egypt, United Arab Emirates, 2012, 96’
  • ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ/GOOD NIGHT, Sean H. A. GALLAGHER, USA, 2013, 83’
  • SUZANNE, Katell QUILLEVERE, France, 2013, 94’
  • ΚΕΛΙ ΑΠΟ ΧΡΥΣΑΦΙ/LA JAULA DE ORO/THE GOLDEN CAGE, Diego QUEMADA-DIEZ, Mexico, Spain, 2013, 102’
  • ΕΜΕΙΣ/VI/US, Mani MASERRAT, Sweden, 2013, 90’
  • ΤΟ ΓΑΛΑΖΙΟ ΠΟΥΛΙ/BLUEBIRD, Lance EDMANDS, USA, Sweden, 2013, 90’
  • ΧΑΛΙΑ ΜΑΛΛΙ/PELO MALO/BAD HAIR, Mariana RONDON, Venezuela, 2013, 93’
  • ΤΟ ΠΟΤΟ ΤΟΥ ΔΙΑΒΟΛΟΥ/LA CHUPILCA DEL DIABLO/THE DEVIL'S LIQUOR, Ignacio RODRIGUEZ, Chile, 2012, 92’
  • ΠΡΟΒΑΤΟ/MOUTON/SHEEP, Gilles DEROO, Marianne PISTONE, France, 2012, 100’



ΕΛΛΗΝΙΚΕΣ ΤΑΙΝΙΕΣ

  • Η ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΦΑΡΣΑ/ ONE LAST JOKE, Βασίλης ΡΑΪΣΗΣ, Ελλάδα, 2013, 83’
  • Ο ΧΕΙΜΩΝΑΣ /THE WINTER, Κωνσταντίνος ΚΟΥΤΣΟΛΙΩΤΑΣ, Ελλάδα, Μεγάλη Βρετανία, 2013, 105’
  • Ο ΠΡΟΦΗΤΗΣ /THE PROPHET, Δημήτρης ΠΟΥΛΟΣ, Ελλάδα, 2013, 105’
  • GOLDFISH, Θάνος ΤΣΑΒΛΗΣ, Ελλάδα, 2013, 94’
  • MISS VIOLENCE, Αλέξανδρος ΑΒΡΑΝΑΣ, Ελλάδα, 2013, 99’
  • ΝΑ ΚΑΘΕΣΑΙ ΚΑΙ ΝΑ ΚΟΙΤΑΣ/ STANDING ASIDE, WATCHING, Γιώργος ΣΕΡΒΕΤΑΣ, Ελλάδα, 2013, 98’
  • WILD DUCK, Γιάννης ΣΑΚΑΡΙΔΗΣ, Ελλάδα, 2013, 88’
  • Η ΑΙΩΝΙΑ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΤΟΥ ΑΝΤΩΝΗ ΠΑΡΑΣΚΕΥΑ/ THE ETERNAL RETURN OF ANTONIS PARASKEVAS, Ελίνα ΨΥΚΟΥ, Ελλάδα, Τσεχία, 2013, 88’
                                                                                              
ΑΦΙΕΡΩΜΑ ΑΛΕΝ ΓΚΙΡΟΝΤΙ

  • Ο ΑΓΝΩΣΤΟΣ ΤΗΣ ΛΙΜΝΗΣ/L’ INCONNU DU LAC/STRANGER BY THE LAKE, France, 2013, 97’
  • Ο ΒΑΣΙΛΙΑΣ ΤΗΣ ΦΥΓΗΣ/LE ROI DE L'EVASION/THE KING OF ESCAPE, France, 2009, 97’
  • ΗΡΘΕ Ο ΚΑΙΡΟΣ/VOICI VENU LE TEMPS/TIME HAS COME, France, 2005, 92’
  • ΚΑΜΙΑ ΑΝΑΠΑΥΣΗ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΓΕΝΝΑΙΟΥΣ/PAS DE REPOS POUR LES BRAVES/NO REST FOR THE BRAVE, France, Austria, 2003, 107’
  • ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΑΛΙΟ ΟΝΕΙΡΟ ΠΟΥ ΣΑΛΕΥΕΙ/CE VIEUX REVE QUI BOUGE/THAT OLD DREAM THAT MOVES, France, 2001, 51’
  • ΛΙΑΚΑΔΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΠΑΤΕΩΝΕΣ/DU SOLEIL POUR LES GUEUX/SUNSHINE FOR THE SCOUNDRELS, France, 2000, 55’

ΑΦΙΕΡΩΜΑ ΚΛΕΡ ΣΙΜΟΝ

  • GARE DU NORD, France, 2012, 119’
  • ΤΑ ΓΡΑΦΕΙΑ ΤΟΥ ΘΕΟΥ/LES BUREAUX DE DIEU/GOD'S OFFICES, France, Belgium, 2008, 119’
  • ΘΑ ΚΑΕΙΣ/CA BRULE/ON FIRE, France, 2006, 111’
  • ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ, ΝΑΙ/SINON, OUI/A FOREIGN BODY, France, 1997, 119’

ΑΦΙΕΡΩΜΑ: ΣΥΓΧΡΟΝΟΣ ΑΡΓΕΝΤΙΝΙΚΟΣ ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟΣ

  • ΛΑ ΠΑΣ/LA PAZ, Santiago LOZA, Argentina, 2013, 73’
  • ΝΥΧΤΑ/NOCHE/NIGHT, Leonardo BRZEZICKI, Argentina, Italy, 2013, 90’
  • ΒΙΟΛΑ/VIOLA, Matias, PINEIRO, Argentina, 2012, 65’
  • ΤΗ ΛΑΘΟΣ ΩΡΑ/DESHORA/BELATED, Barbara SARASOLA-DAY, Argentina, Colombia, Norway, 2013, 102’
  • ΟΙ ΙΔΙΟΚΤΗΤΕΣ/LOS DUENOS/THE OWNERS, Agustin TOSCANO, Ezequiel RADUSKY, Argentina, 2013, 95’
  • ΧΑΒΑΗ/HAWAII, Marco BERGER, Argentina, 2013, 102’
  • ΛΙΟΝΤΑΡΙΑ/LEONES/LIONS, Jazmin LOPEZ, Argentina, France, Netherlands, 2012, 82’

ΑΝΟΙΧΤΟΙ ΟΡΙΖΟΝΤΕΣ

  • ΟΝΤΑΓΙΑΚΑ/ODAYAKA NA NICHIJO/ODAYAKA, Nobuteru UCHIDA, Japan, USA, 2012, 100’
  • Ο ΣΚΥΛΟΣ ΜΟΥ Ο ΚΙΛΕΡ/MOJ PES KILLER/MY DOG KILLER, Mira FORNAY, Slovak Republic, Czech Republic, 2013, 90’
  • ΒΟΡΕΙΟΔΥΤΙΚΑ/NORDVEST/NORTHWEST, Michael NOER, Denmark, 2013, 91’
  • Η ΒΙΚ + Η ΦΛΟ ΕΙΔΑΝ ΜΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ/ VIC+FLO ONT VU UN OURS/VIC+FLO SAW A BEAR, Denis COTE, Canada, 2013, 95’
  • ΒΙΟΣ ΜΑΚΡΥΣ ΚΙ ΑΝΘΟΣΠΑΡΤΟΣ/ DOLGAYA SCHASTLIVAYA ZHIZN /A LONG AND HAPPY LIFE, Boris KHLEBNIKOV, Russia, 2013, 77’
  • ΙΣΤΟΡΙΑ ΣΤΗΝ ΚΑΜΠΑΛΑ/THE KAMPALA STORY/, Donald MUGISHA,  Kasper BISGAARD, Denmark, Uganda, 2012, 63’
  • ΠΕΝΟΥΜΠΡΑ/PENUMBRA, Eduardo VILLANUEVA JIMENEZ, Mexico, 2013, 89’
  • ΤΑ ΔΑΚΡΥΑ/LAS LAGRIMAS/THE TEARS, Pablo DELGADO SANCHEZ, Mexico, 2012, 66’
  • ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΝΑ ΖΑΝΕΤ/SOLDATE JEANNETTE/ SOLDIER JANE, Daniel HOESL, Austria, 2013, 79’
  • ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΤΟΣΟ ΗΡΕΜΑ/BOVEN IS HET STIL/IT'S ALL SO QUIET, Nanouk LEOPOLD, Netherlands, 2013, 93’
  • ΜΙΑ ΔΑΣΚΑΛΑ/A TEACHER, Hannah FIDELL, USA, 2013, 75’
  • ΚΡΥΨΤΕ ΤΑ ΧΑΜΟΓΕΛΑ ΣΑΣ/HIDE YOUR SMILING FACES, Daniel Patrick CARBONE, USA, 2013, 80’
  • ΠΑΛΙΑ, ΖΟΥΣΑ ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ/I USED TO BE DARKER/, Matt PORTERFIELD, USA, 2013, 90’
  • Η ΑΝΑΚΤΗΣΗ/THE RETRIEVAL, Chris ESKA, USA, 2013, 92’
  • ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΜΑΤΣ/LA PARTIDA/THE LAST MATCH, Antonio HENS, Spain, Cuba, 2013, 94’
  • ΕΞΙ ΠΡΑΞΕΙΣ/SHESH PEAMIM/SIX ACTS, Jonathan GURFINKEL, Israel, 2012, 96’
  • ΣΑΛΒΟ/SALVO, Antonio PIAZZA, Fabio GRASSADONIA, Italy, France, 2013, 108’
  • Η ΩΡΑ ΤΟΥ ΛΥΓΚΑ/I LOSSENS TIME/THE HOUR OF THE LYNX, Soren KRAGH-JACOBSEN, Denmark, Sweden, 2013, 92’
  • ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΤΕΤΡΑΔΙΟ/A NAGY FUZET/THE NOTEBOOK, Janos SZASZ, Germany, Hungary, Austria, France, 2013, 109’
  • ΕΝΔΙΑΜΕΣΟΣ ΣΤΑΘΜΟΣ/L' ESCALE/STOP-OVER, Kaveh BAKHTIARI, Switzerland, France, 2013, 100’
  • ΣΤΑΜΑΤΑ ΤΟΥΣ ΧΤΥΠΟΥΣ ΤΗΣ ΚΑΡΔΙΑΣ/STOP THE POUNDING HEART, Roberto MINERVINI, USA, Italy, Belgium, 2013, 98’
  • ΜΗΝΑΣ ΤΟΥ ΜΕΛΙΤΟΣ/ LIBANKY/HONEYMOON, Jan HREBEJK, Czech Republic, Slovak Republic 2012, 92’
  • ΑΙΘΕΡΙΕΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΤΩΝ ΜΑΡΙ ΤΟΥ ΛΙΒΑΔΙΟΥ/NEBESNYE ZHENY LUGOVYKH MARI/CELESTIAL WIVES OF THE MEADOW MARI, Aleksey FEDORCHENKO, Russia, 2012, 106’
  • ΜΑΜΑ Σ' ΑΓΑΠΩ/MAMMU, ES TEVI MILU/MOTHER I LOVE YOU, Janis NORDS, Latvia, 2013, 83’
  • ΣΕΡΛΙ - ΟΡΑΜΑΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑΣ/SHIRLEY - VISIONS OF REALITY/SHIRLEY - VISIONS OF REALITY, Gustav DEUTSCH, Austria, 2013, 92’
  • ΤΑΛΕΑ/TALEA, Katharina MUECKSTEIN, Austria, 2013, 75’
  • ΚΑΤΑΦΥΓΙΟ/FARO/SANCTUARY, Fredrik EDFELDT, Sweden, 2013, 88’
  • Η ΑΠΟΔΟΜΗΣΗ/LE DEMANTELEMENT/THE DISMANTLING, Sebastien PILOTE, Canada, 2013, 111’
  • ΣΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ/DET ANDET LIV/IN REAL LIFE, Jonas ELMER, Denmark, 2013, 102’
  • Ο ΑΛΙ ΜΕ ΤΑ ΓΑΛΑΖΙΑ ΜΑΤΙΑ/ALI HA GLI OCCHI AZZURRI/ALI BLUE EYES, Claudio GIOVANNESI, Italy, 2012, 99’
  • ΖΟΡΑΝ, Ο ΑΝΙΨΙΟΣ ΜΟΥ Ο ΗΛΙΘΙΟΣ/ZORAN IL MIO NIPOTE SCEMO/ZORAN MY NEPHEW THE IDIOT, Matteo OLEOTTO, Italy, Slovenia, 2013, 106’
  • GRAND CENTRAL, Rebecca ZLOTOWSKI, France, 2013, 94’
  • ΠΑΠΟΥΣΑ/PAPUSZA, Joanna KOS-KRAUZE, Krysztof KRAUZE,  Poland, 2013, 131’
  • Η ΚΑΛΗ ΖΩΗ/LA BELLE VIE/THE GOOD LIFE, Jean DENIZOT, France, 2013, 93’
  • ΚΑΡΜΙΝΑ Ή ΤΟ ΤΙΝΑΓΜΑ ΣΤΟΝ ΑΕΡΑ/CARMINA O REVIENTA/CARMINA OR BLOW UP, Paco LEON, Spain, 2012, 71’
  • ΚΟΥΡΕΛΙΑ/FARSH W’ GHATA/RAGS AND TATTERS, Ahmad ABDALLA, Egypt, 2013, 87’
  • ΡΟΖΙ/ROSIE, Marcel GISLER, Switzerland, 2013, 106’
  • ΟΙ ΑΔΕΛΦΕΣ ΚΙΣΠΕ/LAS NINAS QUISPE/THE QUISPE GIRLS, Sebastian SEPULVEDA, Chile, France, Argentina, 2013, 80’
  • ΑΓΟΡΙΑ ΑΠ' ΤΑ ΑΝΑΤΟΛΙΚΑ/EASTERN BOYS, Robin CAMPILLO, France, 2013, 128’
  • ΚΛΑΜΠ ΣΑΝΤΟΥΙΤΣ/CLUB SANDWICH, Fernando EIMBCKE, Mexico, 2013, 82’
  • ΟΤΑΝ ΣΕ ΕΙΔΑ/LAMMA SHOFTAK/WHEN I SAW YOU, Annemarie JACIR, Palestine, Jordan, Greece, 2012, 93’

ΕΙΔΙΚΕΣ ΠΡΟΒΟΛΕΣ

  • ΕΝΑΣ ΠΥΡΓΟΣ ΣΤΗΝ ΙΤΑΛΙΑ/UN CHATEAU EN ITALIE/A CASTLE IN ITALY, Valeria BRUNI-TEDESCHI, France, 2013, 103’
  • ΟΚΤΩΒΡΙΟΣ-ΝΟΕΜΒΡΙΟΣ/OKTOBER NOVEMBER/OCTOBER NOVEMBER, Gotz SPIELMANN, Austria, 2013, 114’
  • ΣΚΛΗΡΗ ΝΥΧΤΑ/BETONIYO/CONCRETE NIGHT, Pirjo HONKASALO, Finland, Sweden, Denmark, 2013, 96’
  • ΤΑ ΧΕΙΡΟΓΡΑΦΑ ΔΕΝ ΚΑΙΓΟΝΤΑΙ/ADAST-NEVESHTEHAA NEMISOOSAND/ MANUSCRIPTS DON'T BURN, Mohammad RASOULOF, Iran, 2013, 125’
  • ΧΑΕΟΥΟΝ, ΚΑΝΕΝΟΣ Η ΚΟΡΗ/NUGU-UI TTAL-DO ANIN HAEWON/NOBODY’S DAUGHTER HAEWON, Sang-Soo HONG, South Korea, 2013, 90’
  • ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΘΑΝΑΤΟΥ ΜΟΥ/HISTORIA DE LA MEVA MORT/STORY OF MY DEATH, Albert SERRA, Spain, France, 2013, 148’
  • IDA, Pawel PAWLIKOWSKI, Poland, 2013, 80
  • ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΣ ΤΗΣ ΕΛΠΙΔΑΣ/PARADIES: HOFFNUNG/PARADISE: HOPE, Ulrich SEIDL, Austria, Germany, France, 2012, 91’
  • Ο ΤΟΜ ΣΤΗ ΦΑΡΜΑ/TOM A LA FERME/TOM AT THE FARM, Xavier DOLAN, Canada, France, 2013, 102’
  • MISS VIOLENCE, Αλέξανδρος ΑΒΡΑΝΑΣ, Ελλάδα, 2013, 99’
  • ΔΕΚΑΛΟΓΟΣ 1 - 10/DEKALOG 1 – 10, Krzysztof KIESLOWSKI, Poland, 1988, 561’
  • ΠΑΤΕΡΑΣ ΚΑΙ ΓΙΟΣ/SOSHITE CHICHI NI NARU/LIKE FATHER, LIKE SON, Hirokazu KORE-EDA, Japan, 2013, 120’
  • Η ΑΦΡΟΔΙΤΗ ΜΕ ΤΗ ΓΟΥΝΑ/LA VENUS A LA FOURRURE/VENUS IN FUR, Roman POLANSKI, France, Poland, 2013, 95’
  • ΚΙΝΗΣΕΙΣ ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ/NIGHT MOVES, Kelly REICHARDT, USA, 2013, 112’

ΡΕΥΜΑΤΑ

  • ΧΑΝΚ ΚΑΙ ΑΣΑ/HANK AND ASHA, James E. DUFF, USA, 2013, 73’
  • ΕΔΩ ΜΕΣΑ/ACA ADENTRO/IN HERE, Mateo BENDESKY, Argentina, 2013, 68’
  • ΠΕΙΝΑΣΜΕΝΟΣ ΑΝΔΡΑΣ/HUNGRY MAN, Philip MARTIN, France, 2013, 70’
  • Η ΦΩΝΗ ΤΩΝ ΑΦΩΝΩΝ/LA VOZ DE LOS SILENCIADOS/THE VOICE OF THE VOICELESS, Maximon MONIHAN, USA, Guatemala, 2013, 92’
  • Η ΑΣΚΗΣΗ ΤΟΥ ΧΑΟΥΣ/O EXERCICIO DO CAOS/THE EXERCISE OF CHAOS, Frederico MACHADO, Brazil, 2013, 71’
  • ΕΝΑ ΞΟΡΚΙ ΓΙΑ ΝΑ ΔΙΩΞΕΙΣ ΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ/A SPELL TO WARD OFF THE DARKNESS, Ben RIVERS, Ben RUSSELL, Estonia, Finland, Norway 2013, 98’
  • ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ ΧΡΩΜΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΤΑ ΔΑΚΡΥΑ ΤΟΥ ΚΟΡΜΙΟΥ ΣΟΥ/L'ETRANGE COULEUR DES LARMES DE TON CORPS/THE STRANGE COLOR OF YOUR BODY'S TEARS, Bruno FORZANI, Helene CATTET,  France, Belgium, Luxembourg, 2013, 102’

ΒΡΑΒΕΙΑ LUX

  • ΡΑΓΙΣΜΕΝΑ ΟΝΕΙΡΑ/THE BROKEN CIRCLE BREAKDOWN, Felix VAN GROENINGEN, Belgium, Netherlands, 2012, 110’
  • ΜΕΛΙ/MIELE/MIELE, Valeria GOLINO, Italy, France, 2013, 96’
  • Ο ΕΓΩΪΣΤΗΣ ΓΙΓΑΝΤΑΣ/ THE SELFISH GIANT, Clio BARNARD, United Kingdom, 2013, 93

ΜΑΤΙΕΣ ΣΤΑ ΒΑΛΚΑΝΙΑ

  • ΤΖΙΝ/JIN/JIN, Reha ERDEM, Turkey, 2013, 122’
  • ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥ ΙΕΡΕΑ/SVECENIKOVA DJECA/THE PRIEST'S CHILDREN, Vinko BRESAN, Croatia, 2013, 93’
  • ΦΩΤΙΖΕΙΣ ΤΗ ΝΥΧΤΑ/SEN AYDINLATIRSIN GECEYI/THOU GILD'ST THE EVEN, Onur UNLU, Turkey, 2013, 107’
  • ΕΞΑΦΑΝΙΣΗ/ODUMIRANJE/WITHERING, Milos PUSIC, Serbia, 2013, 110’
  • Ο ΙΑΠΩΝΙΚΟΣ ΣΚΥΛΟΣ/CAINELE JAPONEZ/THE JAPANESE DOG, Tudor Cristian JURGIU, Romania, 2013, 85’
  • ΟΤΑΝ ΒΡΑΔΙΑΖΕΙ ΣΤΟ ΒΟΥΚΟΥΡΕΣΤΙ Ή ΜΕΤΑΒΟΛΙΣΜΟΣ/CAND SE LASA SEARA PESTE BUCURESTI SAU METABOLISM/WHEN EVENING FALLS IN BUCHAREST OR METABOLISM, Corneliu PORUMBOIU, Romania, 2013, 89’
  • ΣΠΙΤΙ ΚΑΝΕΝΟΣ/KOKSUZ/NOBODY'S HOME, Deniz AKCAY KATIKSIZ, Turkey, 2013, 81’
  • ΑΓΡΥΠΝΙΑ/PANIHIDA, Ana-Felicia SCUTELNICU, Germany, Moldova, 2012, 61’

ΜΙΚΡΟΥ ΜΗΚΟΥΣ «ΜΑΤΙΕΣ ΣΤΑ ΒΑΛΚΑΝΙΑ»

  • Η ΜΠΛΕ ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ/NASNAMEYEK HESIN/THE BLUE IDENTITY, Mumin BARIS, Germany, Turkey, 2012, 20’
  • ΚΟΛΑΚ ΜΙΡΚΟΒΙΤΣ/KOLAK MIRKOVIC, Nikola IVANDA, Croatia, 2013, 23’
  • ΚΟΥΝΕΛΟΧΩΡΑ/RABBITLAND, Ana NEDELJKOVIC, Nikola MAJDAK, Serbia, 2012, 7’
  • ΜΠΑΛΚΟΝΙ/BALLKONI/BALCONY, Lendita ZEQIRAJ, UNMI Kosovo, 2013, 20’
  • ΚΟΚΚΙΝΟΣΚΟΥΦΙΤΣΑ ΊΚΑ/ICA RIDING HOOD, Eva PERVOLOVICI, Romania, 2013, 15’
  • Η ΣΚΙΑ ΕΝΟΣ ΣΥΝΝΕΦΟΥ/O UMBRA DE NOR/SHADOW OF A CLOUD, Radu JUDE, Romania, 2013, 30’
  • ΘΡΗΝΟΣ/AGIT/THE LAMENT, Aydin KETENAG, Turkey, 2012, 30’

ΕΠΕΤΕΙΑΚΟ ΑΦΙΕΡΩΜΑ «ΜΑΤΙΕΣ ΣΤΑ ΒΑΛΚΑΝΙΑ»

  • Η ΒΕΛΑΝΙΔΙΑ/BALANTA/THE OAK, Lucian PINTILIE, Romania, France, 1992, 105’
  • ΜΗΝ ΚΡΕΜΕΣΤΕ ΑΠ' ΤΟ ΠΑΡΑΘΥΡΟ/E PERICOLOSO SPORGERSI/DON'T LEAN OUT OF THE WINDOW, Nae CARANFIL, Romania, France, 1993, 104’
  • ΠΩΣ ΑΡΧΙΣΕ Ο ΠΟΛΕΜΟΣ ΣΤΟ ΝΗΣΙ ΜΟΥ/KAKO JE POCEO RAT NA MOM OTOKU/HOW THE WAR STARTED ON MY ISLAND, Vinko BRESAN, Croatia, 1996, 96’
  • ΟΙ ΦΙΛΟΙ ΤΗΣ ΕΜΙΛΙΑ/PRIATELITE NA EMILIA/EMILIA'S FRIENDS, Ludmil TODOROV, Bulgaria, 1996, 87’
  • ΑΘΩΟΤΗΤΑ/MASUMIYET/INNOCENCE, Zeki DEMIRKUBUZ, Turkey, 1997, 110’
  • ΤΟ ΧΩΡΙΟ/KASABA/THE SMALL TOWN, Nuri Bilge CEYLAN, Turkey, 1998, 85’
  • ΣΥΝΘΗΜΑΤΑ/SLOGANS, Gjergj XHUVANI, Albania, France, 2001, 90’
  • ΟΝΕΙΡΟ ΧΕΙΜΩΝΙΑΤΙΚΗΣ ΝΥΧΤΑΣ/SAN ZIMSKE NOCI/MIDWINTER NIGHT'S DREAM, Goran PASKALJEVIC, Serbia & Montenegro, 2004, 95’
  • Η ΕΠΟΧΗ ΤΩΝ ΨΕΥΔΑΙΣΘΗΣΕΩΝ /ILUZIJA/MIRAGE, Svetozar RISTOVSKI, FYROM, 2004, 103’
  • Η ΟΔΥΣΣΕΙΑ ΤΟΥ ΚΥΡΙΟΥ ΛΑΖΑΡΕΣΚΟΥ/MOARTEA DOMNULUI LAZARESCU/THE DEATH OF MR. LAZARESCU, Cristi PUIU, Romania, 2005, 153’
  • ΑΠΟ ΤΑΦΟ ΣΕ ΤΑΦΟ/ODGROBADOGROBA/GRAVEHOPPING, Jan CVITKOVIC, Slovenia, 2005, 103’
  • ΗΤΑΝ Ή ΔΕΝ ΗΤΑΝ;/A FOST SAU N-A FOST?/12:08 EAST OF BUCHAREST, Corneliu PORUMBOIU, Romania, 2006, 89’
  • ΣΕΡΑΓΕΒΟ, Σ' ΑΓΑΠΩ/GRBAVICA, Jasmila ZBANIC, Austria, Bosnia & Herzegovina, Germany, Croatia, 2006, 90’
  • ΤΟ ΠΕΡΑΣΜΑ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ/BES VAKIT/TIMES AND WINDS, Reha ERDEM, Turkey, 2006, 110’
  • CALIFORNIA DREAMIN'/CALIFORNIA DREAMIN' (NESFARSIT)/CALIFORNIA DREAMIN' (ENDLESS), Cristian NEMESCU, Romania, 2007, 155’
  • ΓΑΛΑ/SUT/MILK, Semih KAPLANOGLU, Turkey, France, Germany, 2008, 102’
  • AΣΠΡΟΣ, AΣΠΡΟΣ ΚΟΣΜΟΣ/BELI, BELI SVET/WHITE, WHITE WORLD, Oleg NOVKOVIC, Serbia, Germany, Sweden, 2010, 120’

ΝΕΑΝΙΚΗ ΟΘΟΝΗ

  • ΕΣΥ ΚΙ ΕΓΩ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ ΜΑΖΙ/YOU AND ME FOREVER, Kaspar MUNK, Denmark, 2012, 82’
  • ΦΟΥΓΚΑ ΣΕ ΡΕ ΜΙΝΟΡΕ/ATE QUE A SBORNIA NOS SEPARE/UNTIL SBORNIA DO US PART, Otto GUERRA, USA, Brazil, 2012, 80’
  • ΣΥΓΓΝΩΜΗ/SPIJT!/REGRET!, Dave SCHRAM, Netherlands, 2013, 95’
  • ΧΑΙΡΕΤΙΣΜΑΤΑ ΑΠ' ΤΟΝ ΜΑΪΚ/DE GROETEN VAN MIKE!/MIKE SAYS GOODBYE!, Maria PETERSNetherlands, 2012, 93’
  • ΤΑΜΠΟΥ/TABU/TABOO, Bo MIKKELSEN, Denmark, 2012, 28’
  • ΜΠΑΜΠΑΣ ΤΟΥ ΣΑΒΒΑΤΟΚΥΡΙΑΚΟΥ/WEEKEND FAR/WEEKEND DAD, Johan STAHL WINTHEREIK, Denmark, 2013, 27’
  • ΑΓΡΙΟ ΠΟΥΛΙ/VILDFUGL/WILD BIRD, Jacob BITSCH, Denmark, 2012, 26'
  • Η ΠΕΡΙΠΕΤΕΙΑ ΜΟΥ ΣΤΗΝ ΑΦΡΙΚΗ/MIN SOSTERS BORN IN AFRIKA/MY AFRICAN ADVENTURE, Martin MIEHE-RENARD, Denmark, 2012, 85'
  • ΕΠΤΑ ΛΕΠΤΑ ΣΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΤΗΣ ΒΑΡΣΟΒΙΑΣ/SEVEN MINUTES IN THE WARSAW GHETTO, Johan OETTINGER, Denmark, 2012, 7'

ΤΑΙΝΙΕΣ ΓΙΑ ΠΑΙΔΙΑ

Σ’ αυτή την ενότητα θα προβληθούν ταινίες μικρού μήκους για παιδιά.

Η ενότητα «Ανοιχτοί Ορίζοντες», το αφιέρωμα στο Σύγχρονο Αργεντίνικο Κινηματογράφο, τα αφιερώματα στους Αλέν Γκιροντί και Κλερ Σιμόν, το επετειακό αφιέρωμα του τμήματος «Ματιές στα Βαλκάνια», το σύνολο του ελληνικού προγράμματος, καθώς και η Αγορά του 54ου ΦΚΘ χρηματοδοτούνται από την Ευρωπαϊκή Ένωση - Ευρωπαϊκό Ταμείο Περιφερειακής Ανάπτυξης, στο πλαίσιο του ΠΕΠ Κεντρικής Μακεδονίας 2007-2013. 


Δεν υπάρχουν σχόλια: