Τρίτη, 6 Μαρτίου 2012

ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ ΟΛΟ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΟΥ 14' ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΝΤΟΚΙΜΑΝΤΕΡ ΑΠΟ 9-/18/3/12

Από τις 9 μέχρι τις 18 Μαρτίου θα διαρκέσει το 14ο Φεστιβάλ Ντοκιμαντέρ Θεσσαλονίκης.


Την ανήσυχη και σε διαρκή αναμόρφωση και εγρήγορση τέχνη του ντοκιμαντέρ γιορτάζει για 14η συνεχή χρονιά το Φεστιβάλ Ντοκιμαντέρ Θεσσαλονίκης-Εικόνες του 21ου Αιώνα που θα πραγματοποιηθεί από τις 9 μέχρι τις 18 Μαρτίου στις αίθουσες Ολύμπιον, Παύλος Ζάννας, Τζον Κασσαβέτης, Σταύρος Τορνές, Φρίντα Λιάππα και Τώνια Μαρκετάκη.

Στόχος του είναι να παρουσιάζει τις εικόνες της κοινωνικής, ιστορικής, πολιτικής και, κυρίως, ανθρώπινης πραγματικότητας του νέου αιώνα, που λειτουργούν ως εφαλτήριο για περιπετειώδεις κινηματογραφικές περιπλανήσεις.

Μέσα από ένα πολυσυλλεκτικό πρόγραμμα, το οποίο περιλαμβάνει ταινίες τεκμηρίωσης από όλο τον κόσμο, καθώς και παράλληλες δράσεις-masterclasses, workshops, συνέδριο, ομιλίες, έκθεση- το Φεστιβάλ φιλοδοξεί να ενημερώσει, να ευαισθητοποιήσει και να κινητοποιήσει το κοινό, γύρω από κρίσιμες θεματικές που απαιτούν την κριτική στάση και την ενεργή συμμετοχή του.

Φέτος, το 14ο Φεστιβάλ Ντοκιμαντέρ Θεσσαλονίκης πραγματοποιεί αφιέρωμα σε δυο σημαντικούς δημιουργούς ντοκιμαντέρ, που προβάλλουν μέσα από το έργο τους, κρίσιμες όψεις της σύγχρονης πραγματικότητας: τον πολυβραβευμένο εκπρόσωπο του πολιτικού ντοκιμαντέρ από το Ισραήλ, Εγιάλ Σιβάν, καθώς και τον Ελληνογάλλο ντοκιμαντερίστα Άγγελο Αμπάζογλου, οι οποίοι θα βρεθούν στη Θεσσαλονίκη, για να παρουσιάσουν τις ταινίες τους στο κοινό της 14ης διοργάνωσης.

Παράλληλα, το Φεστιβάλ αναδεικνύει κινηματογραφίες που τα τελευταία χρόνια βρίσκονται στο προσκήνιο, προσελκύοντας το παγκόσμιο ενδιαφέρον. Πιο συγκεκριμένα, ντοκιμαντέρ πρόσφατης παραγωγής από τα Βαλκάνια και τη Δανία θα διεκδικήσουν την προσοχή του σινεφίλ κοινού.
Αναλυτικά το πρόγραμμα του Φεστιβάλ:


ΑΝΘΡΩΠΙΝΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ



ΧΑΡΤΟΓΡΑΦΙΑ ΤΗΣ ΜΟΝΑΞΙΑΣ/CARTOGRAFIA DE LA SOLEDAD/CARTOGRAPHY OF LONELINESS, Nocem COLLADO, Spain, 2011, 69’
ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΟ ΠΟΡΤΡΕΤΟ ΣΕ ΑΣΠΡΟ ΚΑΙ ΜΑΥΡΟ/FAMILY PORTRAIT IN BLACK AND WHITE/FAMILY PORTRAIT IN BLACK AND WHITE, Julia IVANOVA, Canada, 2011, 99’
ΜΠΙΠ/HONK!/HONK!, Arnaud GAILLARD & Florent VASSAULT, France, 2011, 62’
ΚΑΒΑΛΑΡΗΔΕΣ ΤΗΣ ΕΡΗΜΟΥ/DESERT RIDERS/DESERT RIDERS, Vic SARIN, Canada, 2011, 80’
Η ΚΟΚΚΙΝΗ ΝΕΡΑΪΔΑ ΚΑΙ ΤΟ ΑΓΙΟ ΠΝΕΥΜΑ/RED FAIRY N THE HOLY GHOST/RED FAIRY N THE HOLY GHOST, Balaka GHOSH, India, 2011, 53’
Η ΤΙΜΗ ΤΟΥ ΣΕΞ/THE PRICE OF SEX/THE PRICE OF SEX, Mimi CHAKAROVA, USA, 2011, 73’
ΕΙΔΙΚΗ ΠΤΗΣΗ/VOL SPECIAL/SPECIAL FLIGHT, Fernand MELGAR, Switzerland, 2011, 103’
ΤΑ ΘΡΑΥΣΜΑΤΑ (ΤΟ ΣΤΟΜΑ ΜΟΥ, Η ΑΝΤΑΡΣΙΑ ΜΟΥ, ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΜΟΥ)/LES ECLATS (MA GUEULE, MA REVOLTE, MON NOM)/THE FRAGMENTS (MY MOUTH, MY REVOLT, MY NAME), Sylvain GEORGE, France, 2011, 84’
Η ΠΑΓΙΔΑ ΤΟΥ ΔΟΥΒΛΙΝΟΥ/LE PIEGE DE DUBLIN/DUBLIN'S TRAP, Bryan CARTER, Belgium, 2011, 52’
Η ΠΑΓΙΔΑ ΤΟΥ ΓΚΟΥΑΝΤΑΝΑΜΟ/THE GUANTANAMO TRAP/THE GUANTANAMO TRAP, Thomas WALLNER, Germany, Canada, Switzerland, France, 2011, 92’
ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΤΑΙΝΙΑ/IN FILM NIST/THIS IS NOT A FILM, Jafar PANAHI & Mojtaba MIRTAHMASB, Iran, 2011, 75’
ΑΓΑΝΑΚΤΙΣΜΕΝΟΙ/INDIGNADOS, Tony GATLIF, France, 2011, 88’
ΟΛΙΓΑΡΧΙΑ/OLIGARHIA/OLIGARCHY, Stelios KOULOGLOU, Greece, 2012, 100’
ΞΕΧΝΑ ΤΟ ΑΥΡΙΟ/GIVE UP TOMORROW/GIVE UP TOMORROW, Michael COLLINS, USA, 2011, 95’


ΟΨΕΙΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ



ΥΠΗΡΧΕ ΚΑΙ Η ΓΚΑΕΛ/Y TAMBIEN GAELLE/GAELLE, Natalie Johanna HALLA, Spain, 2011, 65’
ΟΥΤΕ ΚΟΚΑΛΑ ΟΥΤΕ ΠΕΤΣΑ: ΜΙΑ ΡΟΚ ΜΠΑΝΤΑ ΕΝ ΠΛΩ/RODLAUST OG BEINLAUST/NO BONE - NO SKIN, Ingvar Agust THORISSON, Iceland, 2011, 48’
ΠΑΤΡΙΔΑ Ή ΘΑΝΑΤΟΣ/PATRIA O MUERTE/MOTHERLAND OR DEATH, Vitaly MANSKY, Russia, 2011, 99’
ΤΟ ΔΕΝΤΡΟ ΜΕ ΤΙΣ ΦΡΑΟΥΛΕΣ/EL ARBOL DE LAS FRESAS/THE STRAWBERRY TREE, Simone RAPISARDA CASANOVA, Canada, Cuba, Italy, 2011, 71’
ΤΟ ΜΕΓΑΛΕΙΟ ΤΗΣ ΠΟΡΝΗΣ/WHORES' GLORY/WHORES' GLORY, Michael GLAWOGGER, Austria, Germany, 2011, 119’
ΑΝΕΠΙΘΥΜΗΤΕΣ ΣΤΗΝ ΤΕΧΕΡΑΝΗ/NAKHAANDEH DAR TEHRAN/UNWELCOME IN TEHRAN, Mina KESHAVARZ, Iran, 2011, 52’
CANICULA/CANICULA/CANICULA, Jose ALVAREZ, Mexico, 2011, 65’


ΜΟΥΣΙΚΗ



Η ΣΕΛΙ ΡΑΙΤ «ΒΓΑΙΝΕΙ ΑΠ' ΤΗΝ ΝΤΟΥΛΑΠΑ»/WISH ME AWAY/WISH ME AWAY, Beverly KOPF & Bobbie BIRLEFFI, USA, 2011, 96’
Ο ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΣ ΓΥΡΟΣ ΤΟΥ ΘΑΝΑΤΟΥ: Η ΖΩΗ, Ο ΕΡΩΤΑΣ ΚΑΙ ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΜΙΑΣ ΠΑΝΚ ΘΕΟΤΗΤΑΣ/LAST FAST RIDE: THE LIFE, LOVE AND DEATH OF A PUNK GODDESS/LAST FAST RIDE: THE LIFE, LOVE AND DEATH OF A PUNK GODDESS, Lilly SCOURTIS AYERS, USA, 2011, 87’
ΣΤΟ ΡΥΘΜΟ ΤΩΝ ΤΥΜΠΑΝΩΝ/WHEN THE DRUM IS BEATING/WHEN THE DRUM IS BEATING, Whitney DOW, USA, 2011, 88’
ΣΕ ΤΕΤΟΙΟΥΣ ΚΑΙΡΟΥΣ/TIMES LIKE DEESE/TIMES LIKE DEESE, Maarten SCHMIDT & Thomas DOEBELE, Netherlands, 2011, 86’
ORA/ORA/ORA, Philippe BAYLAUCQ, Canada, 2011, 15’
Ο ΠΟΛ ΟΥΙΛΙΑΜΣ ΖΕΙ ΑΚΟΜΑ/PAUL WILLIAMS STILL ALIVE/PAUL WILLIAMS STILL ALIVE, Stephen KESSLER, USA, 2011, 84’
ΜΕΣΟΓΕΙΟΣ:ΣΙΚΕΛΙΑ/MESOGIOS:SIKELIA/MEDITERRANEA: SICILY, Panos KARKANEVATOS, Greece, 2012, 49’


ΠΟΡΤΡΑΙΤΑ – ΑΝΘΡΩΠΙΝΕΣ ΔΙΑΔΡΟΜΕΣ



ΣΤΟ ΣΩΜΑ ΕΝΟΣ ΞΕΝΟΥ/CORPS ETRANGER/IN A STRANGER'S SKIN, Christophe HERMANS, Belgium, 2011, 51’
Η ΓΡΙΑ ΑΠΑΤΕΩΝΙΣΣΑ/UNE ESCROC TRES DISCRETE/THE OLD GRIFTER, Delphine HALLIS, France, 2011, 54’
ΜΕΡΕΣ ΑΝΑΜΕΣΑ/DAGAR EMELLAN/INBETWEENER, Erik BAFVING, Sweden, 2011, 14’
ΠΑΡΕ ΔΡΟΜΟ, ΓΙΑΓΙΑΚΑ/HIT THE ROAD, NONNA/HIT THE ROAD, GRANNY, Duccio CHIARINI, Italy, 2011, 64’
ΜΕ ΠΑΝΤΟΤΙΝΗ ΑΓΑΠΗ, ΚΑΡΟΛΙΝ - ΜΙΑ ΙΣΤΟΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΕΡΟΥΑΚ, ΤΟΝ ΚΑΣΑΝΤΙ ΚΙ ΕΜΕΝΑ/LOVE ALWAYS, CAROLYN - A FILM ABOUT KEROUAC, CASSADY AND ME/LOVE ALWAYS, CAROLYN - A FILM ABOUT KEROUAC, CASSADY AND ME, Malin KORKEASALO & Maria RAMSTROM, Sweden, 2011, 70’
ΚΑΛΒΕ/CALVET/CALVET, Dominic ALLAN, United Kingdom, 2011, 86’
ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΡΟΚ ΣΤΑΡ/LE REVE DE MARIKA/I AM NOT A ROCK STAR, Bobbi Jo HART, Canada, 2012, 85’
ΣΑΓΙΟΜΙ/ SAYOME, Nikos DAYANDAS, Greece, 2011, 56’
ΚΑΤΙΝΟΥΛΑ/ KATINOULA, Myrna TSAPA, Greece, 2012, 47’
ΞΥΠΝΗΣΕ Ο ΣΟΥΛΤΑΝ ΑΧΜΕΤ/SULTAN AHMED HAS AWOKEN, Nicos LINGOURIS, Greece, Germany, 2012, 63’
Ο ΤΥΦΛΟΣ ΨΑΡΑΣ/ THE BLIND FISHERMAN, Stratis VOYATZIS & Thekla MALAMOU, Greece, 2011, 37’
ΜΕ ΛΕΝΕ ΣΤΕΛΙΟ/MY NAME IS STELIOS, Yannis KASPIRIS, Greece, 2011, 47’
ΣΤΑΥΡΟΥΛΑ /STAVROULA, Ira DIKA, Greece, 2012, 29’
ΝΑ ΠΕΘΑΝΩ ΟΡΘΙΑ/MORIR DE PIE/DIE STANDING UP, Jacaranda CORREA, Mexico, 2011, 74’


ΚΑΤΑΓΡΑΦΗ ΤΗΣ ΜΝΗΜΗΣ



Ο ΝΕΑΡΟΣ ΜΠΑΤΛΕΡ/EL MOCITO/THE YOUNG BUTLER,
Jean DE CERTEAU & Marcela SAID, Chile, 2011, 70’
ΓΡΑΜΜΑΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΙΡΑΝ/CHRONIQUES D'UN IRAN INTERDIT/LETTERS FROM IRAN, Manon LOIZEAU, France, 2011, 78’
ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥ ΓΚΟΥΛΑΓΚ/LES ENFANTS DU GOULAG/CHILDREN OF THE GULAG, Romain ICARD, France, 2011, 52’
Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΩΝ ΛΑΒΙΝΓΚ/THE LOVING STORY/THE LOVING STORY, Nancy BUIRSKI, USA, 2011, 77’
ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥ ΧΙΤΛΕΡ/YALDEY HITLER/HITLER'S CHILDREN, Chanoch ZE'EVI, Israel, Germany, 2011, 80’
ΤΟ ΝΗΣΙ ΠΟΥ ΜΟΙΡΑΖΟΜΑΣΤΕ/BIR ADAYI PAYLASMAK/SHARING AN ISLAND, Danae STYLIANOU, Cyprus, 2011, 100’
ΠΕΝΤΕ ΣΠΑΣΜΕΝΕΣ ΚΑΜΕΡΕΣ/HAMS CAMERAT MAKSURAT/HANESH MATZLEMOT SHVUROT/FIVE BROKEN CAMERAS, Guy DAVIDI & Emad BURNAT, Israel, Palestine, France, 2011, 90’
ΕΚΤΟΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ/ BY-STANDING AND STANDING-BY,
Fofo TERZIDOU, Greece, 2012, 72’


ΜΙΚΡΕΣ ΑΦΗΓΗΣΕΙΣ



Η ΟΥΣΙΑ: ΤΟ LSD ΤΟΥ ΑΛΜΠΕΡΤ ΧΟΦΜΑΝ/THE SUBSTANCE - ALBERT HOFFMAN'S LSD/THE SUBSTANCE - ALBERT HOFFMAN'S LSD, Martin WITZ, Switzerland, 2011, 89’
ΚΟΡΗ/HIJA/DAUGHTER, Maria Paz GONZALEZ, Chile, 2011, 84’
ΚΑΛΟΤΥΧΟΣ ΓΙΟΣ/FORTUNATE SON/FORTUNATE SON, Tony ASIMAKOPOULOS, Canada, 2011, 78’
ΤΟ ΛΙΜΑΝΙ ΤΗΣ ΕΛΠΙΔΑΣ/HOPPETS HAMN/HARBOR OF HOPE, Magnus GERTTEN, Sweden, Denmark, Norway, Poland, Germany, 2011, 76’
ΙΤΑΛΙΑ, ΑΓΑΠΑ ΤΗΝ Ή ΠΑΡΑΤΑ ΤΗΝ/ITALY LOVE IT OR LEAVE IT/ITALY LOVE IT OR LEAVE IT, Gustav HOFER & Luca RAGAZZI, Italy, Germany, 2011, 75’
ΣΤΗΝ ΑΓΚΑΛΙΑ ΤΗΣ ΜΗΤΕΡΑΣ ΜΟΥ/FI AHDAN UMMI/IN MY MOTHER'S ARMS, Atia JABARAH AL DARADJI & Mohamed AL DARADJI, Iraq, United Kingdom, Netherlands, United Arab Emirates, 2011, 86’
Η ΑΥΓΗ ΜΙΑΣ ΝΕΑΣ ΜΕΡΑΣ/THE DAWN OF THE NEW DAY/THE DAWN OF THE NEW DAY, Ryley GRUNENWALD, South Africa, 2011, 60’
ΧΑΜΕΝΟΣ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΣ 3: ΚΑΘΑΡΤΗΡΙΟ/PARADISE LOST 3: PURGATORY/PARADISE LOST 3: PURGATORY, Joe BERLINGER & Bruce SINOFSKY, USA, 2011, 122’
ΤΩΡΑ ΕΙΜΑΙ ΓΥΝΑΙΚΑ/I AM A WOMAN NOW/I AM A WOMAN NOW, Michiel VAN ERP, Netherlands, 2011, 86’
Ο ΠΛΑΝΗΤΗΣ ΤΩΝ ΣΑΛΙΓΚΑΡΙΩΝ/PLANET OF SNAIL/PLANET OF SNAIL, Seung-Jun YI, South Korea, Japan, Finland, 2011, 87’
ΑΛΙΚΟΣ ΔΡΟΜΟΣ/SCARLET ROAD/SCARLET ROAD, Catherine SCOTT, Australia, 2011, 70’
PAPIROSEN/PAPIROSEN/PAPIROSEN, Gaston SOLNICKI, Argentina, 2011, 74’
Ο ΜΠΕΝΓΚΑΛΙ ΝΤΕΤΕΚΤΙΒ/THE BENGALI DETECTIVE/THE BENGALI DETECTIVE, Philip COX, United Kingdom, USA, India, 2011, 91’
Ο ΧΩΡΟΣ ΠΙΣΩ ΣΟΥ/THE SPACE IN BACK OF YOU/THE SPACE IN BACK OF YOU, Richard RUTKOWSKI, USA, 2011, 65’
ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΜΕ ΑΓΕΛΑΔΕΣ/KOKVINNORNA/WOMEN WITH COWS, Peter GERDEHAG, Sweden, 2011, 93’
ΤΙ ΒΛΕΠΕΙ Ο ΓΑΤΟΣ/WAT DE KAT ZIET/WHAT THE CAT SEES, Kim BRAND, Netherlands, 2011, 18’
66 ΜΗΝΕΣ/66 MONTHS/66 MONTHS, James BLUEMEL, United Kingdom, 2011, 85’
ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΑΒΥΣΣΟ/INTO THE ABYSS. A TALE OF DEATH, A TALE OF LIFE/INTO THE ABYSS. A TALE OF DEATH, A TALE OF LIFE, Werner HERZOG, USA, Germany, United Kingdom, 2011, 105’
ΝΟΣΤΑΛΓΩΝΤΑΣ ΤΟ ΦΩΣ/NOSTALGIA DE LA LUZ/NOSTALGIA FOR THE LIGHT, Patricio GUZMAN, Chile, France, Spain, Germany, 2010, 90’
ΤΡΑΝΣ/TRANS/TRANS, Chris ARNOLD, USA, 2012, 93’
KRISIS/ KRISIS, Nikos KATSAOUNIS & Nina Maria PASCHALIDOU, Greece, 2011, 62’
ΒΟΥΒΗ ΑΒΑΝΑ/HABANA MUDA/HABANA MUDA, Eric BRACH, France, 2011, 61’
ΚΟΙΝΟ ΜΥΣΤΙΚΟ/OPEN SECRET/OPEN SECRET, Steve LICKTEIG, USA, 2011, 70’
ΛΙΟΝΤΑΡΙΣΙΕΣ ΨΥΧΕΣ/LION SOULS/LION SOULS, Manu GEROSA & Salva MUNOZ, Italy, Spain, 2012, 75’
Ο ΠΡΩΤΟΣ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ -Η ΣΥΝΑΡΠΑΣΤΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΜΗΧΑΝΙΣΜΟΥ ΤΩΝ ΑΝΤΙΚΥΘΗΡΩΝ/THE WORLD'S FIRST COMPUTER, Mike BECKHAM, United Kingdom, Greece, 2012, 75’
ΜΕΤΑΞΑ ΑΚΟΥΓΟΝΤΑΣ ΤΟ ΧΡΟΝΟ/ METAXA LISTENING TO TIME, Stavros PSYLLAKIS, Greece, 2012, 87’
100 (ΑΛΕΞΑΝΔΡΑΣ 173, ΑΘΗΝΑ)/100 (173 ALEXANDRAS AVE. ATHENS), Gerasimos RIGAS, Greece, 2012, 61’
ENCARDIA, Η ΠΕΤΡΑ ΠΟΥ ΧΟΡΕΥΕΙ/ENCARDIA, THE DANCING STONE, Angelos KOVOTSOS, Greece, 2012, 80’
ΑΦΑΝΕΙΣ ΗΡΩΕΣ/ HEROES OF THE FLICKS, Panayiotis KOUNDOURAS, Greece, 2012, 70’
ΛΕΥΚΟΣ ΕΛΕΦΑΝΤΑΣ/NZOKU YA PEMBE/WHITE ELEPHANT, Kristof BILSEN, United Kingdom, 2011, 34’
ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΕΙΣ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΕΚΤΕΛΕΣΗ: ΕΝΑ ΚΙΝΕΖΙΚΟ ΤΟΚ ΣΟΟΥ/INTERVIEWS BEFORE EXECUTION: A CHINESE TALK SHOW/INTERVIEWS BEFORE EXECUTION: A CHINESE TALK SHOW, Robin NEWELL, China, United Kingdom, 2011, 59’

ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΚΑΙ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ



ΞΗΡΑΣΙΑ/CUATES DE AUSTRALIA/DROUGHT, Everardo GONZALEZ, Mexico, 2011, 84’
ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΒΟΥΝΟ/THE LAST MOUNTAIN/THE LAST MOUNTAIN, Bill HANEY, USA, 2011, 95’
ΠΛΟΥΣΙΟ ΒΟΥΝΟ, ΠΛΟΥΣΙΑ ΓΗ/CERRO RICO, TIERRA RICA/CERRO RICO, TIERRA RICA, Juan VALLEJO, Colombia, Bolivia, USA, 2011, 90’
ΟΙ ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ ΗΜΕΡΕΣ ΤΗΣ ΑΡΚΤΙΚΗΣ/ANDLIT NORDURSINS/LAST DAYS OF THE ARCTIC, Magnus Vidar SIGURDSSON, Iceland, 2011, 90’
ΟΝΕΙΡΕΥΟΜΑΙ ΤΗ ΝΙΚΑΡΑΓΟΥΑ/DREAMING NICARAGUA/DREAMING NICARAGUA, Marcelo BUKIN, Nicaragua, USA, Spain, 2010, 60’
ΜΑΣ ΕΚΑΝΑΝ ΤΡΑΜΠ-Α/YOU'VE BEEN TRUMPED/YOU'VE BEEN TRUMPED, Anthony BAXTER, United Kingdom, 2011, 95’
ΧΕΙΜΩΝΙΑΤΙΚΟ ΦΩΣ/VINTERLYS/WINTER LIGHT, Skule ERIKSEN, Norway, 2011, 25’
ΙΣΤΟΡΙΕΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΑΡΑΛΙΑ ΤΗΣ ΛΑΚΑ/STORIES FROM LAKKA BEACH/STORIES FROM LAKKA BEACH, Daan VELDHUIZEN, Netherlands, 2011, 77’
ΤΙ ΣΥΝΕΒΗ ΣΤΟ ΝΗΣΙ ΠΑΜ/CO SIE WYDARZYLO NA WYSPIE PAM/WHAT HAPPENED ON PAM ISLAND, Eliza KUBARSKA, Poland, 2010, 63’
ΖΗΤΩ ΟΙ ΑΝΤΙΠΟΔΕΣ!/VIVAN LAS ANTIPODAS!/VIVAN LAS ANTIPODAS!, Victor KOSSAKOVSKY, Germany, Netherlands, Argentina, Chile, 2011, 104’
Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΤΟΥ ΝΗΣΙΟΥ/THE ISLAND PRESIDENT/THE ISLAND PRESIDENT, Jon SHENK, USA, 2011, 101’
ΠΙΚΡΟΙ ΣΠΟΡΟΙ/BITTER SEEDS/BITTER SEEDS, Micha X. PELED, USA, India, 2011, 88’
PERAH ISTAR /PERAH ISTAR, Elisavet LALOUDAKI & Massimo PIZZOCARO, Greece, 2012, 60’
ΞΕΡΟΛΙΘΙΕΣ, ΣΤΗΡΙΓΜΑΤΑ ΣΤΟ ΑΙΓΑΙΟ /DRY STONE-WALL, SUPPORTS OF THE AEGEAN, Lydia CARRAS & Αmalia ZEPOU, Greece, 2011, 19’
ΚΑΡΔΙΑ ΤΟΥ ΟΥΡΑΝΟΥ, ΚΑΡΔΙΑ ΤΗΣ ΓΗΣ/HERZ DES HIMMELS, HERZ DER ERDE/HEART OF SKY, HEART OF EARTH, Eric BLACK & Frauke SANDIG, Germany, USA, 2011, 98’
ΓΑΥΔΟΣ. ΕΚΕΙ ΣΤΟ ΝΟΤΟ/GAVDOS. SOUTHWARDS, Anthi DAOUNDAKI, Greece, 2012, 93’
ΑΠΑΛΛΟΤΡΙΩΣΗ/EXPROPRIATION, Manos PAPADAKIS, Greece, 2012, 115’


DOCS FOR KIDS



ΑΔΕΛΦΙΑ Ο,ΤΙ ΚΙ ΑΝ ΣΥΜΒΕΙ - Η ΜΕΓΑΛΗ ΑΔΕΛΦΗ ΤΗΣ ΤΖΕΝΙ/SADAN ER SOSKENDE - JENNIS STORESOSTER/SIBLINGS FOR BETTER OR WORSE - JENNI'S BIG SISTER, Max KESTNER, Denmark, 2011, 15’
ΑΔΕΛΦΙΑ Ο,ΤΙ ΚΙ ΑΝ ΣΥΜΒΕΙ - ΣΤΗ ΜΕΣΗ/SADAN ER SOSKENDE - LIGE MIDT IMELLEM/SIBLINGS FOR BETTER OR WORSE - STUCK IN THE MIDDLE, Laila HODELL, Denmark, 2011, 18’
ΑΔΕΛΦΙΑ Ο,ΤΙ ΚΙ ΑΝ ΣΥΜΒΕΙ - ΕΓΩ ΚΙ Η ΔΙΔΥΜΗ ΜΟΥ/SADAN ER SOSKENDE - MIG OG MIN TVILLING/SIBLINGS FOR BETTER OR WORSE - ME AND MY TWIN, Mikala KROGH, Denmark, 2011, 20’
ΑΔΕΛΦΙΑ Ο,ΤΙ ΚΙ ΑΝ ΣΥΜΒΕΙ - ΕΓΩ ΧΩΡΙΣ ΕΣΕΝΑ/SADAN ER SOSKENDE - MIG UDEN DIG/SIBLINGS FOR BETTER OR WORSE - ME WITHOUT YOU, Aage RAIS-NORDENTOFT, Denmark, 2011, 21’
ΤΑ ΘΑΛΑΣΣΙΑ ΘΗΛΑΣΤΙΚΑ, ΟΙ ΣΥΓΚΑΤΟΙΚΟΙ ΜΑΣ ΣΤΙΣ ΕΛΛΗΝΙΚΕΣ ΘΑΛΑΣΣΕΣ/TA THALASSIA THILASTIKA, OI SYGATIKI MAS STIS ELLINIKES THALASSES/THE MARINE MAMMALS OF GREECE, OUR COHABITANTS IN THE GREEK SEAS, Manos GASTERATOS, Greece, 2011, 31’


AΦΙΕΡΩΜΑ ΣΤΑ ΔΑΝΕΖΙΚΑ ΝΤΟΚΙΜΑΝΤΕΡ


Ο ΠΡΕΣΒΗΣ/AMBASSADOREN/THE AMBASSADOR, Mads BRUGGER, Denmark, 2011, 93’
ΜΙΣΗ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ/1/2 REVOLUTION/1/2 REVOLUTION, Omar SHARGAWI & Karim EL HAKIM, Denmark, 2011, 71’
ΤΟ ΦΙΛΙ ΤΟΥ ΠΟΥΤΙΝ/PUTIN'S KISS/PUTIN'S KISS, Lise Birk PEDERSEN, Denmark, 2011, 84’
ΟΙ ΝΤΑΝΤΑΔΕΣ/AU PAIR/AU PAIR, Nicole HORANYI & Heidi Kim ANDERSEN, Denmark, 2011, 59’
Η ΥΠΟΘΕΣΗ ΣΑΜΟΥΡΑΙ/MED DODEN TIL FOLGE/THE SAMURAI CASE, Eva MULVAD, Denmark, 2011, 58’
ΕΡΩΤΟΜΑΝΗΣ/LOVE ADDICT/LOVE ADDICT, Pernille Rose GRONKJEAR, Denmark, 2011, 82’
ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ: ΧΟΡΕΥΤΗΣ/BALLROOM DANCER/BALLROOM DANCER, Andreas KOEFOED & Christian BONKE, Denmark, 2011, 84’
ΤΗ ΝΥΧΤΑ ΠΕΤΑΩ/AT NIGHT I FLY/AT NIGHT I FLY, Michel WENZER, Sweden, Denmark, 2011, 88’






BALKAN FOCUS


ΕΠΙΣΚΕΠΤΗΡΙΟ/VORBITOR/VISITING ROOM, Radu MUNTEAN & Alexandru BACIU, Romania, 2011, 62’
ΝΟΟΣΦΑΙΡΑ/NOOSFERA/NOOSFERA, Artchil KHETAGOURI & Ileana STANCULESCU, Romania, 2011, 55’
ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΔΥΟ/NOI DOI/TWO OF US, Claudiu MITCU, Romania, 2011, 53’
ΜΙΑ ΧΟΥΦΤΑ ΓΕΝΝΑΙΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ/BIR AVUC CESUR INSAN/A FEW BRAVE PEOPLE, Ruya Arzu KOKSAL, Turkey, 2011, 87’
Ο ΓΚΡΙΝΓΚΟ/O GRINGO/O GRINGO, Darko BAJIC, Serbia, Brazil, 2011, 90’
Ο ΒΑΣΙΛΙΑΣ/KRALJ/THE KING, Dejan ACIMOVIC, Croatia, 2011, 75’

ΑΦΙΕΡΩΜΑ ΑΓΓΕΛΟΣ ΑΜΠΑΖΟΓΛΟΥ



ΤΑ ΓΛΥΚΑ ΟΝΕΙΡΑ ΤΟΥ ΜΟΥΣΤΑΦΑ/MUSTAFA'S SWEET DREAMS, Ελλάδα, Μεγ. Βρετανία, 2012, 83’
ΤΑ ΔΥΟ ΑΥΡΙΟ/DEMAIN TOUT IRA MIEUX/TOMORROW THINGS WILL BE BETTER, Ελλάδα, Γαλλία, 1998, 70’
ΕΛΑΙΟΛΑΔΟ, ΛΙΓΟ ΝΕΡΟ, ΜΙΑ ΞΕΦΛΟΥΔΙΣΜΕΝΗ ΝΤΟΜΑΤΑ/DE L'HUILE D'OLIVE, UN PEU D'EAU, UNE TOMATE DE DEROBEE.../OLIVE OIL, A LITTLE WATER A PEELED TOMATO..., Ελλάδα, Γαλλία, 27’
ΒΑΣΙΛΗΣ ΖΑΧΑΡΟΦ, Ο ΜΥΣΤΗΡΙΩΔΗΣ ΕΛΛΗΝΑΣ ΤΗΣ ΕΥΡΩΠΗΣ/SIR BASIL ZAHAROFF, AGENT OF DEATH, Ελλάδα, Γερμανία, 2006, 52’
ΕΓΚΛΗΜΑ ΣΤΗΝ ΑΡΧΑΙΑ ΑΓΟΡΑ/MEUTRE A
L' AGORA/MURDER AT THE AGORA, Ελλάδα, Γαλλία, 2006, 57’
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΥΡΙΕ ΜΑΡΣΑΛ/WELCOME IN GREECE MR. MARSHALL, Ελλάδα, Γαλλία, 2007, 55’


ΑΦΙΕΡΩΜΑ ΕΓΙΑΛ ΣΙΒΑΝ



ΙΖΚΟΡ, ΣΚΛΑΒΟΙ ΤΗΣ ΜΝΗΜΗΣ/LES ESCLAVES DE LA MEMOIRE/IZKOR, SLAVES OF MEMORY, Eyal SIVAN, France, Israel, 1990, 97’
ΑΚΑΜΠΑΤ-ΤΖΑΜΠΕΡ: ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΕΡΑΣΤΙΚΟΙ/AQABAT-JABER: VIE DE PASSAGE/AQABAT JABER: PASSING THROUGH, Eyal SIVAN, France, 1987, 81’
Ο ΣΠΕΣΙΑΛΙΣΤΑΣ, ΤΟ ΠΟΡΤΡΕΤΟ ΕΝΟΣ ΣΥΓΧΡΟΝΟΥ ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΑ/UN SPECIALISTE, PORTRAIT D' UN CRIMINEL MODERNE/THE SPECIALIST, PORTRAIT OF A MODERN CRIMINAL, Eyal SIVAN, France, Israel, Germany, Austria, Belgium, 1999, 128’
ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΓΑΠΗ ΤΟΥ ΛΑΟΥ/AUS LIEBE ZUM VOLK/I LOVE YOU ALL, Eyal/SIVAN & Audrey MAURION, Germany, France, 2004, 89’
ΕΘΝΙΚΗ ΟΔΟΣ 181: ΘΡΑΥΣΜΑΤΑ ΕΝΟΣ ΤΑΞΙΔΙΟΥ ΣΕ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗ-ΙΣΡΑΗΛ (ΒΟΡΡΑΣ)/ROUTE 181: FRAGMENTS D'UN VOYAGE EN PALESTINE-ISRAEL (NORD)/ROUTE 181: FRAGMENTS OF A JOURNEY IN PALESTINE-ISRAEL (NORTH), Eyal SIVAN & Michel KHLEIFI, France, Belgium, Germany, United Kingdom, 2003, 85’
ΕΘΝΙΚΗ ΟΔΟΣ 181: ΘΡΑΥΣΜΑΤΑ ΕΝΟΣ ΤΑΞΙΔΙΟΥ ΣΕ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗ-ΙΣΡΑΗΛ (ΝΟΤΟΣ)/ROUTE 181: FRAGMENTS D'UN VOYAGE EN PALESTINE-ISRAEL (SUD)/ROUTE 181: FRAGMENTS OF A JOURNEY IN PALESTINE-ISRAEL (SOUTH), Eyal SIVAN & Michel KHLEIFI, France, Belgium, Germany, United Kingdom, 2003, 85’
ΕΘΝΙΚΗ ΟΔΟΣ 181: ΘΡΑΥΣΜΑΤΑ ΕΝΟΣ ΤΑΞΙΔΙΟΥ ΣΕ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗ-ΙΣΡΑΗΛ (ΚΕΝΤΡΟ)/ROUTE 181: FRAGMENTS D'UN VOYAGE EN PALESTINE-ISRAEL (CENTRE)/ROUTE 181: FRAGMENTS OF A JOURNEY IN PALESTINE-ISRAEL (CENTER), Eyal SIVAN & Michel KHLEIFI, France, Belgium, Germany, United Kingdom, 2003, 104’
ΓΙΑΦΑ, Ο ΜΗΧΑΝΙΣΜΟΣ ΤΟΥ ΠΟΡΤΟΚΑΛΙΟΥ/JAFFA, LE MECANIQUE DE L' ORANGE/JAFFA, THE ORANGE'S CLOCKWORK, Eyal SIVAN, Israel, France, Belgium, Germany, 2009, 88’
ΕΝΑ ΚΟΙNΟ ΚΡΑΤΟΣ - ΜΙΑ ΔΥΝΗΤΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ (1)/ETAT COMMUN - UN CONVERSATION POTENTIELLE (1)/COMMON STATE - POTENTIAL CONVERSATION (1), Eyal SIVAN, France, 2012, 123’


SPOTLIGHT

«ΣΥΝΑΝΤΗΣΕΙΣ ΜΕ ΑΞΙΟΣΗΜΕΙΩΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ» -
ΜΕΝΕΛΑΟΣ ΚΑΡΑΜΑΓΓΙΩΛΗΣ



ΣΥΝΑΝΤΗΣΕΙΣ ΜΕ ΑΞΙΟΣΗΜΕΙΩΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ: CINEASTES/MEETING WITH REMARKABLE PEOPLE: CINEASTES, Μενέλαος Καραμαγγιώλης, Ελλάδα, 2011, 60’
ΣΥΝΑΝΤΗΣΕΙΣ ΜΕ ΑΞΙΟΣΗΜΕΙΩΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ:ΑΓΑΠΗΤΕ ΠΡΟΓΟΝΕ/MEETING WITH REMARKABLE PEOPLE: DEAR ANCESTOR, Μενέλαος Καραμαγγιώλης, Ελλάδα, 2011, 59’
ΣΥΝΑΝΤΗΣΕΙΣ ΜΕ ΑΞΙΟΣΗΜΕΙΩΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ: ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ ΤΗΣ ΝΗΣΙΔΑΣ/MEETING WITH REMARKABLE PEOPLE: THE SIZE OF THE ISLET, Μενέλαος Καραμαγγιώλης, Ελλάδα, 2011, 49’
ΣΥΝΑΝΤΗΣΕΙΣ ΜΕ ΑΞΙΟΣΗΜΕΙΩΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ: TRANSMEDIA/MEETING WITH REMARKABLE PEOPLE: TRANSMEDIA, Μενέλαος Καραμαγγιώλης, Ελλάδα, 2011, 59’


SPOTLIGHT «DOCVILLE»


DOCVILLE: ΑΝΔΡΙΑΝΟΥ 11, ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ/DOCVILLE: 11, ANDRIANOU STR., KERATSINI, Καλλιόπη Λεγάκη, Ελλάδα, 2011, 47’
DOCVILLE:ΟΔΟΣ ΑΝΑΠΑΥΣΕΩΣ, ΑΘΗΝΑ/DOCVILE: ANAPAFSEOS ST., ATHENS, Άγγελος Κοβότσος & Νατάσσα Ξύδη, Ελλάδα, 2011, 45’
DOCVILLE:ΠΛΑΤΕΙΑ ΣΥΝΤΑΓΜΑΤΟΣ, ΑΘΗΝΑ/DOCVILLE: SYNTAGMA SQUARE, ATHENS, Κατερίνα Πατρώνη, Ελλάδα, 2011, 47’
DOCVILLE: ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥΠΟΛΕΩΣ 280, ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ/DOCVILLE: 280 CONSTANTINOPLE ST, THESSALONIKI, Γιάννης Μισουρίδης, Ελλάδα, 2011, 46’


ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΠΑΝΟΡΑΜΑ



ΕΛΕΝΗ ΚΑΙ ΧΑΟΥΜ/HELEN AND HAOUM, Ευγένιος Ιωάννου, Κύπρος, 2011, 18’
ΣΚΗΝΟΘΕΤΩΝΤΑΣ ΤΗΝ ΚΟΛΑΣΗ/DIRECTING HELL, Χρήστος Χουλιάρας, Ελλάδα, 2011, 79’
ΑΝΟΙΧΤΑ ΜΙΚΡΟΦΩΝΑ/OPEN MICS, Νίκος Σκαρέντζος, Ελλάδα, 2011, 81’
ΜΑΡΤΥΡΙΕΣ ΞΕΣΗΚΩΜΟΥ/MENETES 5th OCT 1944, Μανώλης Δημελλάς, Ελλάδα, 2011, 45’
ΠΑΙΔΙΑ ΤΩΝ ΤΑΡΑΧΩΝ/CHILDREN OF THE RIOTS, Χρίστος Γεωργίου, Ελλάδα, Μεγ. Βρετανία, 2011, 48’
ΕΠΙΖΩΝΤΕΣ/SURVIVORS, Μαρία Γιαννούλη, Ελλάδα, 2011, 33’
ΟΙΚΟΛΟΓΙΚΑ ΗΜEΡΟΛΟΓΙΑ: ΣΙΓΗ ΙΧΘΥΩΝ/ECOLOGICAL DIARIES: A SILENT SEA, Χάρης Ραφτογιάννης, Ελλάδα, 2011, 45’
ΟΙΚΟΛΟΓΙΚΑ ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΑ: ΚΡΕΑΣ: Ο ΠΟΛΕΜΟΣ ΤΩΝ ΠΙΡΟΥΝΙΩΝ/ECOLOGICAL DIARIES: MEAT, Γιάννης Μισουρίδης, Ελλάδα, 2011, 45’
ΠΑΓΩΜΕΝΟΣ ΧΡΟΝΟΣ/FROZEN TIME, Ηλίας Ιωσηφίδης, Ελλάδα, 2011, 97’
ΕΒΡΟΣ, Η ΑΛΛΗ ΟΧΘΗ/EVROS, THE OTHER SIDE, Χρόνης Πεχλιβανίδης, Ελλάδα, 2011, 90’
Ο ΚΗΠΟΣ ΤΟΥ ΒΑΣΙΛΙΑ [THE KING'S GARDEN], Φοίβη Φρονίστα, Ελλάδα, ΗΠΑ, 2011, 26΄
Ο ΛΟΓΟΣ ΤΩΝ ΑΠΟΚΛΕΙΣΜΕΝΩΝ/THE WORDS OF THE EXCLUDED, Γιώργος Κεραμιδιώτης, Ελλάδα, 2011, 100’
ΤΟΥΡΚΟΚΡΗΤΙΚΟΙ ΣΤΗΝ ΑΛΙΚΑΡΝΑΣΣΟ/CRETAN TURKS IN HALICARNASSUS, Κώστας Νταντινάκης, Ελλάδα, 2011, 50’
ΑΥΡΙΟ ΘΑ ΗΤΑΝ ΜΙΑ ΑΛΛΗ ΜΕΡΑ/TOMORROW WOULD BE ANOTHER DAY, Στέφανος Μονδέλος, Ελλάδα, 2011, 29’
ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ/AMBELOKIPI (VINEYARDS), Ομάδα Ντοκιμαντέρ Δήμου Αθηναίων 2011 (καλλιτεχνική και σκηνοθετική επιμέλεια: Άγγελος Κοβότσος), Ελλάδα, 2011, 33’
ΤΟ ΑΡΧΑΙΟΝ ΟΣΤΡΑΚΟΝ/THE ANCIENT OSTRAKON, Νίκος Αλευράς, Ελλάδα, 2010, 22’
155 SOLD, Γιώργος Παντελεάκης, Ελλάδα, 2012, 65’
ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΕΝΑΣ ΑΛΛΟΣ: ΑΠΟ ΤΗ ΘΕΡΑΠΕΙΑ (18 ΑΝΩ) ΣΤΗΝ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΕΝΤΑΞΗ/I AM AN OTHER: FROM TREATMENT (18 ANO) TO THE SOCIAL INTERGRATION, Γιώργος Χρ. Ζέρβας, Ελλάδα, 2012, 68’
Η ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΤΟΥ Ε.Χ. ΓΟΝΑΤΑ/THE RETURN OF E.C.GONATAS, Εύα Στεφανή, Ελλάδα, 2012, 39’
ΑΝΑΜΕΣΑ/BETWEEN, Γεωργία Σαλαμπάση, Ελλάδα, 2011, 21’
ΤΑΝΓΚΟ-ΧΑΣΑΠΙΚΟ, Ο ΧΟΡΟΣ ΤΩΝ ΛΙΜΑΝΙΩΝ/TANGO-HASAPIKO, DANCE OF THE PORTS, Κωνσταντίνα Μπούσμπουρα & Χούλια Μ. Χέιμαν, Ελλάδα, Αργεντινή, 2011, 32’
ΣΚΑΛΩΣΙΑ/SCAFFOLDING, Ευριπίδης Λασκαρίδης, Ελλάδα, 2012, 6’
ΚΑΠΝΙΖΟΥΝ ΠΑΡΕΛΘΟΝ/SMOKING OLD CHIMNEYS, Στέφανος Κακαβούλης, Ελλάδα, 2011, 73’
ΧΡΙΣΤΙΝΑ/CHRISTINA, Χάρης Ξυδιάς, Ελλάδα, 2012, 56’
TO BE OR NOT TO BE BAGYELI, Νίκος Θωμόπουλος, Ελλάδα, Γαλλία, 2010, 55’
THE OUTCASTS, Γιώργος Γεωργόπουλος, Ελλάδα, Γκάνα, 2011, 59’
ΠΕΡΙΜΕΝΟΝΤΑΣ ΤΟΥΣ ΒΑΡΒΑΡΟΥΣ/WAITING FOR THE BARBARIANS, Κώστας Σταματόπουλος, Ελλάδα, 2010, 25’
ΚΛΕΦΤΗΣ ΕΙΚΟΝΩΝ/IMAGE THIEF, Πάνος Α. Θωμαΐδης, Ελλάδα, 2012, 27’
ΠΕΡΙΜΕΝΟΝΤΑΣ ΤΗ ΡΟΖΑ/WAITING FOR ROSA, Νίκος Θεοδοσίου, Ελλάδα, 2012, 55’
ΝΟΥΡ ΦΩΣ ΠΑΝΤΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ/NOUR YOU CAN FIND LIGHT EVERYWHERE, Νίκος Σούλης, Ελλάδα, 2012, 75’
ΠΑΡΕ ΤΑ ΔΩΡΑ/TAKE THE GIFTS, Λευτέρης Ξανθόπουλος, Ελλάδα, 2011, 52’
ΜΙΚΡΟΠΟΛΕΙΣ -ΕΚΑΛΗ - ΤΟ ΤΕΙΧΟΣ/MIKROPOLIS (SMALL TOWNS)- EKALI - THE WALL, Γιάννης Μισουρίδης, Ελλάδα, 2011, 28’
ΜΙΚΡΟΠΟΛΕΙΣ -ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ ΧΩΡΙΟ – Ο ΦΡΑΧΤΗΣ/MIKROPOLIS (SMALL TOWNS) - OLYMPIC VILLAGE - THE FENCE, Περσεφόνη Μήλιου, Ελλάδα, 2011, 29’
ΜΙΚΡΟΠΟΛΕΙΣ - ΠΑΛΑΙΟ ΦΑΛΗΡΟ: ΤΟ ΠΑΡΑΘΥΡΟ/MIKROPOLIS (SMALL TOWNS) -PALEO FALIRO: THE WINDOW, Θωμάς Κιάος, Ελλάδα, 2011, 28’
ΣΑΚΗΣ ΠΑΠΑΔΗΜΗΤΡΙΟΥ- Η ΑΝΑΠΝΟΗ ΤΟΥ ΑΥΤΟΣΧΕΔΙΑΣΤΗ/SAKIS PAPADIMITRIOU- A LIFE IMPROVISED, Σπύρος Τσιφτσής, Ελλάδα, 2010, 50’
ΤΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΤΗΣ ΒΡΟΧΗΣ/THE GIRLS OF THE RAIN, Αλίντα Δημητρίου, Ελλάδα, 2011,120’
GREEKTOWN - NEW ENGLAND, Νίκος Πανουτσόπουλος, Ελλάδα, 2011, 56’
25ΟΣ ΜΕΣΗΜΒΡΙΝΟΣ/25TH MERIDIAN, Χρύσα Τζελέπη & Τάνια Χατζηγεωργίου, Ελλάδα, 2012, 70’
TOXIC CRISIS, Όμηρος Ευαγγελινός, Ελλάδα, 2012, 54’
Η ΑΝΤΙΠΕΡΑ ΟΧΘΗ/WEST DREAM, Μορτέζα Τζαφαρί, Ελλάδα, 2012, 15’
ΜΕΓΑΡΟ ΕΞΑΡΧΟΠΟΥΛΟΥ/THE EXARHOPOULOS MANSION, Χρήστος Καλλίτσης, Ελλάδα, 2012, 3’
ΕΛΛΑΔΑ ΕΙΜΑΙ ΣΕ ΔΥΣΚΟΛΗ ΘΕΣΗ!/GREECE I AM FACING TAXING TIMES!, Σεραφείμ Ντούσιας, Ελλάδα, Μεγ. Βρετανία, 2012, 92’
read more " ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ ΟΛΟ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΟΥ 14' ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΝΤΟΚΙΜΑΝΤΕΡ ΑΠΟ 9-/18/3/12 "
ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΕΡΙΣΟΤΕΡΑ »